Zintegrowany system kina domowego Primare DVDi10. Recenzja

Zintegrowany system kina domowego Primare DVDi10. Recenzja

Zintegrowany system kina domowego Primare DVDi10. Recenzja
03.11.2009 12:28, aktualizacja: 03.11.2009 12:41

Już sama myśl o słowach „combi” lub „system zintegrowany” budzi strach w sercach niektórych purystów kina domowego. Kiedy jednak określenia te są kojarzone ze znaną hi-endową marką w rodzaju Primare, możemy mieć pewność, że priorytetem jest jakość AV.
DVDi10 to połączenie odtwarzacza DVD, 2.1-kanałowego amplitunera i tunera DAB, co stanowi naturalne rozwinięcie idei zintegrowanego systemu CDi10, będącego połączeniem amplitunera i odtwarzacza CD. Celem inżynierów szwedzkiej firmy było zapewnienie jakości typowej dla tradycyjnego systemu z pojedynczego urządzenia. Wystarczy doń podłączyć parę kolumn stereo oraz aktywny subwoofer.

Obraz

Za pieniądze, jakie trzeba wyłożyć na ten system, należy oczekiwać najwyższej jakości wykonania –. i to właśnie otrzymujemy. Metaliczna obudowa jest wytrzymała, a minimalistyczny panel czołowy dobrze oddaje charakter marki. Trzy solidne nóżki tłumią wibracje, zaś rządek okrągłych przycisków z podświetlanymi na zielono ikonami nadaje całości ładny, oldschoolowy wygląd.

Jeśli spojrzymy na specyfikację techniczną, przekonamy się, że jest to bardzo solidna konstrukcja. Jej sercem jest procesor wideo Genesis FLI2300. który odpowiada za skalowanie DVD do rozdzielczości 1080p. W zadaniu tym dzielnie wspomaga go przetwornik DAC ADV7320 firmy Analog Devices. DVDi10 potrafi też odtwarzać pliki MP3 i JPEG z płyt DVD lub CD, ale nie radzi sobie z plikami DivX oraz płytami SACD i DVD-Audio, co można uznać za poważną stratę.

Obraz
© (fot. Primare)

Na tylnym panelu znajdziemy trzy zestawy analogowych złączy phono do obsługi zewnętrznych źródeł, ale nie ma tam żadnych wejść cyfrowych. Za to koaksjalne i optyczne cyfrowe wyjścia audio umożliwiają rozbudowę systemu do standardu 5.1 poprzez podłączenie zewnętrznego amplitunera. Wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy umożliwia przekazywanie na te wyjścia sygnałów z analogowych wejść liniowych. Jeśli chodzi o obsługę wideo, to mamy do dyspozycji złącze HDMI, Component, S-Video i Composite. Jest też złącze iPoda umożliwiające sterowanie odtwarzaczem i wyświetlanie metadanych. Wbudowany amplituner ma moc 75. na kanał i oczywiście potrafi dekodować ścieżki dźwiękowe Dolby Digital oraz DTS. Tuner DAB oferuje 10 pamięci stacji oraz konwersję 196kHz/24-bit.

Ekranowe menu wydało nam się nieco staroświeckie, ale już w trakcie naszych testów okazało się, że Primare uaktualniło je i posiadacze DVDi1. mogą dokonać aktualizacji oprogramowania firmowego.

Na początek włożyliśmy płytę DVD z filmem „Apocalypto”. i dźwięk niemal nas powalił. Bębny, które towarzyszą przedzieraniu się głównego bohatera przez dżunglę, były wyraziste i dynamiczne. Z kolei ostra, a jednocześnie słodka góra pasma pozwala wyodrębnić najdrobniejsze muzyczne detale. Brzmienie charakteryzuje się ponadto głębią i bogactwem, obecnymi również podczas odtwarzania płyt CD.

Równie imponujący jest obraz 1080. – bogata struktura przedstawionej w filmie dżungli była prezentowana z nieskazitelną wyrazistością. Nie pojawiły się też żadne szumy czy artefakty wynikające ze skalowania obrazu. Kontrast, nasycenie kolorów i odwzorowanie krawędzi są idealne. Przetwarzanie wideo przez układ Silicon Optix HQV jeszcze bardziej podkreśla wysoką jakość obrazu, gdyż linie ukośne są całkowicie wolne od efektów schodkowania i rozmycia krawędzi.

Obraz
© (fot. Primare)

DVDi1. to stosunkowo drogie urządzenie jak na oferowane funkcje, wyposażone w dość toporny system operacyjny. Na szczęście wszystkie braki nadrabia jakością obrazu i dźwięku oraz dość niecodziennym, przyciągającym wzrok wzornictwem. To endowy, stylowy amplituner 2.1 z odtwarzaczem DVD dla wymagających.

WERDYKT

*ZA *
Doskonała jakość wykonania, solidna i elegancka obudowa. Odtwarzacz zapewnia świetny obraz i dźwięk.

PRZECIW
Brak obsługi popularnego formatu DivX, chociaż to akurat można wybaczyć, gdyż ktoś, kto kupuje tej klasy odtwarzacz nie będzie się zniżał po DivX-y. Szkoda jednak, że odtwarzacz ten nie uwzględnia formatów DVD-A lub SACD, ponadto ekranowe menu mogłoby być lepsze i pilot też.

Obraz
© (fot. Primare)

CENA 8.200 zł

wydanie internetowe www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)