"Zielony" komputer potrzebuje mniej energii niż żarówka

"Zielony" komputer potrzebuje mniej energii niż żarówka

"Zielony" komputer potrzebuje mniej energii niż żarówka
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
01.09.2008 12:30, aktualizacja: 01.09.2008 15:47

Brytyjski producent, Akhter Computers skierował na rynek komputer pracujący z prędkością 3 GHz, przy zaledwie 44 W zapotrzebowaniu na energię - to mniej niż zużywa żarówka.

Maszyna Akhter Computers otrzymała certyfikat Energy Star 4.0. To pierwszy komputer w Europie, który może się pochwalić tym oznaczeniem. Energy Star 4.0 jest zestawem uaktualnionych norm dotyczących środowiska, które stosowane są w całej Unii Europejskiej.

Model LoCO2PC wyposażony jest w procesor Core 2 Duo taktowany zegarem 3 GHz, wykonanym w 65nm ( Conroe ) lub 45nm ( Wolfdale ) procesie technologicznym . Komputer posiada 250 GB dysk twardy oraz napęd optyczny umożliwiający nagrywanie płyt DVD. Wśród komponentów opcjonalnych wymienić warto moduł Wi-Fi w standardzie b/g. Uzupełnieniem całości jest 19-calowy monitor oraz głośniki stereofoniczne.

Obraz
© LoCO2PC (fot. Akhter Computers)

Komputer posiada zewnętrzny zasilacz, podobnie jak laptopy, a jego długość to zaledwie 85 mm. Zastosowanie zasilania poza obudową umożliwia zredukowanie ilości ciepła. Sprzęt przypomina gabarytami monitor, jest tylko nieco dłuższy.

Procesor chłodzony jest za pomocą zestawu wyposażonego w zestaw rurek cieplnych ( heat pipe ) bez wentylatora, co sprawia, że komputer jest bardzo cichy.

Komputer, który pochłania zaledwie 44 W energii elektrycznej przy pełnym obciążeniu został przygotowany zgodnie z zaleceniami Energy Star 4.0 dotyczącymi profilu konfiguracji 55 W. Płaski monitor potrzebuje do pracy 32 W energii.

Przedstawiciele firmy Akhter Computers przekonują, że wykorzystanie ich komputera może znacząco przyczynić się do obniżenia rachunków za energię elektryczną. W konsekwencji może to pozwolić na redukcję emisji dwutlenku węgla aż o 2-5 ton. Organizacje, które zdecydują się zakupić LoCO2PC mogą spodziewać się rachunków niższych nawet o 100 funtów w ciągu roku.

Ceny energooszczędnego komputera kształtują się na poziomie od 539 funtów ( wersja podstawowa ) do 639 funtów ( wersja najbogatsza ).

Akhter Computers to nie jedyna firma produkująca "zielone" komputery. Niedawno koncern Dell przedstawił mini-desktop Hybrid Studio, który zużywa o około 70 procent mniej energii niż typowy komputer - 65 W. Natomiast w Stanach Zjednoczonych firma Tangent wprowadziła na rynek model Evergreen 17, który potrzebuje zaledwie 24 W energii - to około 72 % mniej, niż według założeń Energy Star 4.0.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)