Zhurong w końcu pokazał pierwsze zdjęcie Marsa. Chinom się udało!

Pierwsze zdjęcie Marsa z łazika Zhurong przedstawia równinę Plantia Utopia.
Pierwsze zdjęcie Marsa z łazika Zhurong przedstawia równinę Plantia Utopia.
Źródło zdjęć: © Chińcka Narodowa Agencja Kosmiczna
Marcin Watemborski

19.05.2021 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

14 maja 2021 roku chiński łazik Zhurong wylądował na Marsie. Dotychczas nie było z nim kontaktu, a wszyscy zastanawiali się, kiedy pojawi się pierwsze zdjęcie. Nareszcie jest!

Od czasu poinformowania o powodzeniu lądowania łazika Zhurong na powierzchni Marsa, ludzie zastanawiali się, kiedy pojawią się pierwsze zdjęcia. Amerykańskie pojazdy Curiosity i Perseverance przesłały je niemal od razu, co potwierdzało udaną część misji. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna kazała nam czekać aż 5 dni.

Przez ten czas powstało kilka teorii spiskowych, a wątpliwości rozchodziły się po internecie non stop. Wiele osób podejrzewało, że Zhurong uległ uszkodzeniu, ale nic z tego. Chiny po prostu potrzebowały czasu, by podzielić się zdjęciem. Według oficjalnych informacji miało się to wydarzyć do końca maja – tak się stało.

19 maja 2021 roku na Twitterze Cosmic Penguin pojawiły się pierwsze zdjęcia z chińskiego łazika marsjańskiego Zhurong oraz filmiki, na których widać jego oddzielenie od sondy wynoszącej Tianwen-1. Na fotografiach zobaczymy panoramę Utopia Planitia, czyli równiny, pod którą może znajdować się ogromne składowisko lodu – celu badawczego Zhuronga.

Teraz, gdy cały świat ma potwierdzenie powodzenia lądowania Zhuronga w postaci zdjęć, Amerykanie oficjalnie przestali być jedynymi, którzy mają na Marsie swoje pojazdy. Przypomnijmy jednak, że pierwszy z nich – Viking 2 pojawił się na Czerwonej Planecie już 11 kwietnia 1980 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)