Trwa ładowanie...
dayp0s8

Zęby jak drzewa? Wyczytamy z nich największe życiowe tajemnice. Ciekawe badania naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego postanowili sprawdzić, czy są w stanie wyczytać najważniejsze wydarzenia z życia człowieka na podstawie badań ich zębów. W eksperymencie wzięło udział 15 pacjentów. Wyniki, które uzyskano są fascynujące.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zęby kryją wiele życiowych tajemnic. Wyniki badań naukowców
Zęby kryją wiele życiowych tajemnic. Wyniki badań naukowców (Shutterstock.com)
dayp0s8

Naukowcy z New York University przeprowadzili badanie, na podstawie którego stwierdzili, że z zębów człowieka można wyczytać wiele interesujących informacji dotyczących historii jego życia. Do wydarzeń, jakie można odczytać na podstawie tej wyjątkowej analizy zaliczają między innymi: rodzenie dzieci, choroby, a nawet pobyt w więzieniu.

Eksperci porównują badanie do odczytywania wieku drzewa na podstawie analizy słojów drewna na ściętych pniakach. Naukowcy sugerują, że podobne funkcje mogą pełnić nasze zęby, a konkretnie specjalna tkanka znajdująca się wokół ich korzeni. Cement - bo o nim mowa, w przeciwieństwie do zębów, które od pewnego momentu nie rosną, regularnie wytwarza nowe warstwy.

dayp0s8

Aby przekonać się, czy na podstawie analizy wspomnianego cementu można odczytać istotne wydarzenia z życia człowieka, naukowcy poddali eksperymentowi 47 zębów pochodzących od 15 różnych osób w wieku od 25 do 69 lat. Wyniki, które uzyskali są wysoce fascynujące.

Czytaj także: Bezdomność w obliczu koronawirusa. To jeszcze większe wykluczenie

Wyrok w więzieniu wypisany na zębach?

Naukowcy wykorzystali różnorodne techniki obrazowania, aby zbadać pierścienie cementu w korzeniach zębów i ustalić, do jakiego okresu życia się odnoszą. Różne kolory okręgów odpowiadają bowiem konkretnym etapom w życiu człowieka, w których dochodziło do najważniejszych fizjologicznych zmian.

Badania cementu zębów przeprowadzone przez Paole Cerrito. New York University
Badania cementu zębów przeprowadzone przez Paole Cerrito.

Analizując cement zęba jednej z poddanych eksperymentowi osób, naukowcy byli w stanie odczytać, że w wieku 18 lat zmieniła ona miejsce zamieszkania ze wsi na miasto. Inne pierścienie pojawiały się na zębach między innymi w tym samym czasie, kiedy pacjenci spodziewali się dzieci, przechodzili menopauzę lub cierpieli na choroby układowe. W przypadku jednego z badanych prawidłowo odczytano też okres pobytu w więzieniu.

dayp0s8

- Nasze wyniki jasno pokazują, że ząb nie jest statycznym i martwym elementem szkieletu. Ciągle się dostosowuje i reaguje na procesy fizjologiczne. Podobnie jak na słoje drzew, możemy spojrzeć na "słoje zębów" - stale rosnące warstwy tkanki na powierzchni ich korzeni. Pierścienie te są wiernym archiwum osobistych doświadczeń fizjologicznych i stresorów, od ciąży i chorób, po wyrok w więzieniu i menopauzę, które pozostawiają wyraźny, trwały ślad - mówi Paola Cerrito, główna autorka badań.

Naukowcy zaznaczają jednocześnie, że badania bardziej niż odkrycie, stanowią pewnego rodzaju ciekawostkę. Eksperci muszą bowiem znać historię człowieka, aby przypisać daną sytuację do zmian w zębach. Same zmiany w pierścieniach nie zdradzają bowiem tajemnicy związanej z konkretnym wydarzeniem w życiu pacjenta.

Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Scientific Reports".

Zobacz także: Długotrwała izolacja może być dla nas szkodliwa. Polarnik wyjaśnia, jak sobie z nią radzić

dayp0s8

Podziel się opinią

Share

dayp0s8

dayp0s8
Więcej tematów