Zęby jak drzewa? Wyczytamy z nich największe życiowe tajemnice. Ciekawe badania naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego postanowili sprawdzić, czy są w stanie wyczytać najważniejsze wydarzenia z życia człowieka na podstawie badań ich zębów. W eksperymencie wzięło udział 15 pacjentów. Wyniki, które uzyskano są fascynujące.

Zęby jak drzewa? Wyczytamy z nich największe życiowe tajemnice. Ciekawe badania naukowców
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

28.03.2020 12:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z New York University przeprowadzili badanie, na podstawie którego stwierdzili, że z zębów człowieka można wyczytać wiele interesujących informacji dotyczących historii jego życia. Do wydarzeń, jakie można odczytać na podstawie tej wyjątkowej analizy zaliczają między innymi: rodzenie dzieci, choroby, a nawet pobyt w więzieniu.

Eksperci porównują badanie do odczytywania wieku drzewa na podstawie analizy słojów drewna na ściętych pniakach. Naukowcy sugerują, że podobne funkcje mogą pełnić nasze zęby, a konkretnie specjalna tkanka znajdująca się wokół ich korzeni. Cement - bo o nim mowa, w przeciwieństwie do zębów, które od pewnego momentu nie rosną, regularnie wytwarza nowe warstwy.

Aby przekonać się, czy na podstawie analizy wspomnianego cementu można odczytać istotne wydarzenia z życia człowieka, naukowcy poddali eksperymentowi 47 zębów pochodzących od 15 różnych osób w wieku od 25 do 69 lat. Wyniki, które uzyskali są wysoce fascynujące.

Wyrok w więzieniu wypisany na zębach?

Naukowcy wykorzystali różnorodne techniki obrazowania, aby zbadać pierścienie cementu w korzeniach zębów i ustalić, do jakiego okresu życia się odnoszą. Różne kolory okręgów odpowiadają bowiem konkretnym etapom w życiu człowieka, w których dochodziło do najważniejszych fizjologicznych zmian.

Obraz
© New York University | Paola Cerrito

Analizując cement zęba jednej z poddanych eksperymentowi osób, naukowcy byli w stanie odczytać, że w wieku 18 lat zmieniła ona miejsce zamieszkania ze wsi na miasto. Inne pierścienie pojawiały się na zębach między innymi w tym samym czasie, kiedy pacjenci spodziewali się dzieci, przechodzili menopauzę lub cierpieli na choroby układowe. W przypadku jednego z badanych prawidłowo odczytano też okres pobytu w więzieniu.

- Nasze wyniki jasno pokazują, że ząb nie jest statycznym i martwym elementem szkieletu. Ciągle się dostosowuje i reaguje na procesy fizjologiczne. Podobnie jak na słoje drzew, możemy spojrzeć na "słoje zębów" - stale rosnące warstwy tkanki na powierzchni ich korzeni. Pierścienie te są wiernym archiwum osobistych doświadczeń fizjologicznych i stresorów, od ciąży i chorób, po wyrok w więzieniu i menopauzę, które pozostawiają wyraźny, trwały ślad - mówi Paola Cerrito, główna autorka badań.

Naukowcy zaznaczają jednocześnie, że badania bardziej niż odkrycie, stanowią pewnego rodzaju ciekawostkę. Eksperci muszą bowiem znać historię człowieka, aby przypisać daną sytuację do zmian w zębach. Same zmiany w pierścieniach nie zdradzają bowiem tajemnicy związanej z konkretnym wydarzeniem w życiu pacjenta.

Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Scientific Reports".

wiadomościnaukowcyzęby
Komentarze (0)