Zebra zainspirowała naukowców. Stworzyli obiecujący generator prądu
Charakterystyczny wygląd zebry od dekad stanowi wyjątkowo zajmujący temat dla naukowców. Ustalono już, że zwierzę to jest czarne w białe pasy, a nie na odwrót, ale wciąż poznawane są funkcje tego umaszczenia. Czarno-biała sierść może dezorientować drapieżniki czy odstraszać owady, ale też pomagać w regulacji temperatury. I to ostatnie zainspirowało naukowców.
10.03.2023 13:03
Naukowcy z Gwangju Institute of Science and Technology w Korei Południowej to właśnie zebrą zainspirowali się, opracowując swoje nowe urządzenie do wytwarzania elektryczności. Ich elastyczny i biodegradowalny generator termoelektryczny typu TEG wykorzystuje właśnie kontrastujące ze sobą sekcje do wytwarzania gradientu temperatury, co z kolei umożliwia generowanie energii elektrycznej.
Zebra przyniosła przełom w generatorach termoelektrycznych
Generatory termoelektryczne typu TEG umożliwiają zamianę energii cieplnej w elektryczną. Zwykle jednak są to bardzo masywne konstrukcje, wymagające twardych izolatorów, co uniemożliwia wykorzystanie ich w małej, na przykład ubieralnej elektronice. Wynalazek naukowców z Korei Południowej przynosi w tym temacie prawdziwy przełom.
Opracowany przez południowokoreańskich naukowców wynalazek jest w stanie generować gradient temperatury o różnicy 22 stopni Celsjusza. Jak można przeczytać w artykule opublikowanym na łamach magazynu Science Advances, to nieoczekiwanie pozytywny wynik, pozwalający z entuzjazmem obserwować rozwój "skalowalnych i przyjaznych dla środowiska systemów energii odnawialnej" w mniejszym formacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Białe pasy (odbijające światło, a przez to odpowiedzialne za chłodzenie obszaru pod powierzchnią generatora) zostały wykonane z materiału PLCL, a (pochłaniające ciepło) czarne pasy – z materiału PEDOT:PSS. Oba te materiały są biodegradowalne (ulegają rozkładowi w soli fizjologicznej w ciągu 35 dni).
Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski