Zdumiewający wynik testu: Nokia Lumia 900 wygrywa

Zdumiewający wynik testu: Nokia Lumia 900 wygrywa
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

11.05.2012 12:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ekrany AMOLED nigdy nie słynęły ze zbyt dobrych "osiągów" przy intensywnym oświetleniu. A jednak kilka lat wystarczyło, aby telefon z takim wyświetlaczem okazał się najlepszy w testach.

Na stronach DisplayMate Labs pojawiło się porównanie smartfonów oraz tabletów z wyświetlaczami LCD oraz AMOLED. Celem całego testu było sprawdzenie, który z ekranów najlepiej sprawdzi się w letnie dni –. im wyższy kontrast, tym lepiej. Zakres testu objął jasność od 0 luksów (absolutna ciemność) aż po 40 000 luksów (słoneczna pogoda).

Z porównania wynika, że smartfon Nokia Lumia 90. można nazwać najlepszym telefonem na świecie, przynajmniej jeżeli chodzi o czytelność obrazu przy mocnym oświetleniu. Zaraz za Nokią uplasował się Apple iPhone 4 (4S ma ten sam wyświetlacz Retina) oraz Samsung Galaxy S.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. DisplayMate)

Wynik Nokii może zaskakiwać, gdyż urządzenie korzysta z matrycy AMOLED, a te - jak wiadomo - słyną z dobrego kontrastu tylko gdy jest ciemno. Kiedy pada na nie światło słoneczne, lepsze okazują się LCD. Taką opinię utarł HTC modelem Desire, który jako jeden z pierwszych wykorzystał matrycę AMOLED i zrobił to w nienajlepszy sposób. Na poparcie tej tezy - model ten znalazł się w zestawieniu na ostatnim miejscu.

Jak to się stało, że Nokia z AMOLED-em zajęła pierwsze miejsce? To zasługa filtru polaryzacyjnego, który zatrzymuje odbicia światła. Nokia nazywa technologię mianem ClearBlack i wygląda na to, że rozwiązanie się sprawdza.

A jak wasze smartfony w słoneczne dni, możecie coś z nich odczytać?

Jeśli interesują was wyniki innych modeli smartfonów oraz tabletów - test w całości został opublikowany na tej stronie.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Zmiany w Google 2013 – kogo dotkną najmocniej?"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)