Zdjęcie ogromnej bańki magmy na oceanie obiega internet. Ma ponad 20 metrów średnicy

Zdjęcie ogromnej bańki magmy na oceanie obiega internet. Ma ponad 20 metrów średnicy05.04.2018 11:25
Zdjęcie ogromnej bańki magmy na oceanie obiega internet. Ma ponad 20 metrów średnicy
Źródło zdjęć: © USGS | JB Judd

Rozpalona do czerwoności bańka powstała z lawy została uchwycona na zdjęciu 11 października 1969 roku. Jednak dopiero teraz zdjęcie zaczęło robić furorę. Internauci są zaskoczeni jej powstaniem i chcą koniecznie wiedzieć, jak powstała.

W ubiegłym tygodniu Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) opublikowała zdjęcie wielkiej rozgrzanej bańki. Ta 20-metrowa formacja utworzona z magmy pojawiła się na Hawajach prawie 50 lat temu, ale dopiero teraz ją pokazano. USGS pokazało ją na swoim profilu twitterowym z okazji "throwback thursday", czyli dnia w którym wrzucamy np. zdjęcia z przeszłości.

Ta bańka powstała w wyniku erupcji wulkanu Kilauea Volcano, w kominie Mauna Ulu. Symetryczne fontanny lawy o kształcie kopuły, takie jak ta, są bardzo rzadkie. Kopuły wulkaniczne różnią się rozmiarem i kształtem. Osiągają nawet 500 metrów wysokości, ale zazwyczaj mają od 10 do 100 metrów.

Samo w sobie zjawisko jest dość powszechne, jednak nie w takiej formie, jak ta. Bańki powstają przez lepką magmę wydobywającą sie z kominu wulkanicznego. Podobnie jak strumienie lawy, kopuły zazwyczaj nie mają wystarczającej ilości gazu ani ciśnienia, by wybuchnąć. Natomiast w przeciwieństwie do nich, lawa formująca się w kopuły jest bardzo gęsta i zbyt lepka by płynąć jak rzeka. Zamiast tego, gromadzi się wokół otworu komina, towrząc np. kopułę.

Źródło: Foxnews / Twitter USGS / OSU

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)