Zdjęcie ogromnej bańki magmy na oceanie obiega internet. Ma ponad 20 metrów średnicy

Zdjęcie ogromnej bańki magmy na oceanie obiega internet. Ma ponad 20 metrów średnicy

Zdjęcie ogromnej bańki magmy na oceanie obiega internet. Ma ponad 20 metrów średnicy
Źródło zdjęć: © USGS | JB Judd
Arkadiusz Stando
05.04.2018 11:25, aktualizacja: 05.04.2018 11:52

Rozpalona do czerwoności bańka powstała z lawy została uchwycona na zdjęciu 11 października 1969 roku. Jednak dopiero teraz zdjęcie zaczęło robić furorę. Internauci są zaskoczeni jej powstaniem i chcą koniecznie wiedzieć, jak powstała.

W ubiegłym tygodniu Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) opublikowała zdjęcie wielkiej rozgrzanej bańki. Ta 20-metrowa formacja utworzona z magmy pojawiła się na Hawajach prawie 50 lat temu, ale dopiero teraz ją pokazano. USGS pokazało ją na swoim profilu twitterowym z okazji "throwback thursday", czyli dnia w którym wrzucamy np. zdjęcia z przeszłości.

Ta bańka powstała w wyniku erupcji wulkanu Kilauea Volcano, w kominie Mauna Ulu. Symetryczne fontanny lawy o kształcie kopuły, takie jak ta, są bardzo rzadkie. Kopuły wulkaniczne różnią się rozmiarem i kształtem. Osiągają nawet 500 metrów wysokości, ale zazwyczaj mają od 10 do 100 metrów.

Samo w sobie zjawisko jest dość powszechne, jednak nie w takiej formie, jak ta. Bańki powstają przez lepką magmę wydobywającą sie z kominu wulkanicznego. Podobnie jak strumienie lawy, kopuły zazwyczaj nie mają wystarczającej ilości gazu ani ciśnienia, by wybuchnąć. Natomiast w przeciwieństwie do nich, lawa formująca się w kopuły jest bardzo gęsta i zbyt lepka by płynąć jak rzeka. Zamiast tego, gromadzi się wokół otworu komina, towrząc np. kopułę.

Źródło: Foxnews / Twitter USGS / OSU

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)