Zdjęcia smartfonem czy "kompaktem"? Sprzęt, który warto zabrać na wakacje
Wybierając smartfona, wielu użytkowników przede wszystkim zwraca uwagę na jakość aparatu, a co za tym idzie możliwość robienia jak najlepszych zdjęć. Jeśli nie planujesz kupować flagowca, istnieje tańsza alternatywa w postaci dobrego aparatu kompaktowego.
07.05.2018 11:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Poniżej znajdziesz kilka aparatów kompaktowych w atrakcyjnych cenach. Jeśli zależy ci na zrobieniu dobrej jakości zdjęć podczas wakacji, warto zastanowić się nad zakupem. Dowiesz się również, czym kierować się podczas wyboru sprzętu, który posłuży przez lata.
Próg cenowy
Za smartfona z dobrej jakości aparatem możesz zapłacić prawdziwą fortunę. Oczywiście w tej cenie nie dostaniesz jedynie aparatu, urządzenie skrywa również mnóstwo dodatkowych funkcji. Za ułamek tej ceny możesz natomiast kupić aparat, który spełni twoje oczekiwania pod każdym względem. Sprzęt, którym zrobisz przyzwoitej jakości dobrze wyglądające zdjęcia będzie kosztował nawet 300 złotych. Oczywiście osoby, które wymagają nieco więcej od sprzętu i mają większy budżet mogą pokusić się o droższe modele. Za niecałe 500 zł można na przykład dostać nowsze wersje klasycznych aparatów samowywołujących.
Ważne parametry
Wielu kupujących kieruje się przede wszystkim ilością pikseli i rozdzielczością. W efekcie otrzymują ostre zdjęcia ze słabą kolorystyką i wszechobecnymi szumami. Dlatego przy zakupie warto również zwrócić uwagę na wielkość matrycy – im będzie większa i nowocześniejsza, tym lepsze i bardziej wyraziste zdjęcia zrobisz.
Warto sprawdzić również, czy aparat posiada szerokokątny obiektyw, który przyda się szczególnie podczas fotografowania dużych przedmiotów z niewielkiej odległości lub zapierających dech w piersiach widoków. Z drugiej strony obiektyw szerokokątny sprawdzi się również podczas robienia zdjęć w pomieszczeniach.
Jeśli często zdarza ci się robić zdjęcia nocne, warto również zwrócić uwagę na możliwość ustawienia* czasu otwarcia migawki*. Im będzie dłuższy, tym więcej światła "złapie" aparat, a ciemna sceneria stanie się wyraźniejsza. Podczas robienia zdjęć przy sztucznym oświetleniu można również skorzystać z lampy błyskowej.
Klasyczne kompakty przewyższają aparaty montowane w smartfonach pod względem powiększenia obrazu. Zapaleni ornitolodzy i obserwatorzy przyrody wiedzą, że do uwiecznienia najciekawszych okazów smartfon po prostu się nie nadaje. Kilkudziesięciokrotne powiększenie to w tym przypadku podstawa.
Smartfon czy aparat, a może jedno i drugie?
Obecnie niewiele osób rusza się z domu bez smartfona w kieszeni, z aparatu korzystają natomiast głównie podczas urlopu. Dla amatorskich fotografów liczą się również również lepsze możliwości smartfonów jeśli chodzi o udostępnianie treści. Przesyłanie zdjęć w wiadomości lub umieszczanie ich bezpośrednio na portalach społecznościowych zajmuje mniej niż minutę.
Z drugiej strony nowoczesne kompakty również nie stoją w miejscu. Wiele z nich wyposażono w Wi-Fi, dzięki któremu błyskawicznie możesz przesłać fotografie na smartfon, a stamtąd obrobić je i wysłać w świat. W przeciwieństwie do cienkich smartfonów, nieco grubsze cyfrówki pewnie leżą w dłoni, a dodatkowo część modeli wyposażono w redukcję drgań, która sprawia, że zdjęcia wychodzą dobrze bez względu na warunki panujące wokoło.
Jeżeli twój smartfon ma już swoje lata, ale nadal sprawuje się bardzo dobrze i nie chcesz zamienić go na coś innego, warto pomyśleć o czymś, co pozwoli ci robić dobrej jakości zdjęcia. Nie musisz wydawać grubych pieniędzy na flagowce, atrakcyjne cenowo wysokiej jakości aparaty kupisz niewielkie pieniądze.