Zdenerwował cię nie raz. Do czego na klawiaturze służy klawisz Insert?

Zdenerwował cię nie raz. Do czego na klawiaturze służy klawisz Insert? 25.04.2017 16:16
Zdenerwował cię nie raz. Do czego na klawiaturze służy klawisz Insert?
Źródło zdjęć: © Fotolia

Jeśli z niego korzystałeś, to najczęściej zapewne… przez przypadek. Dziś klawisz Insert już tak nie irytuje, ale dawniej potrafił napsuć krwi. Do czego służy?

Z klawiatury korzystamy na co dzień, ale nie mamy potrzeby, by używać wszystkich przycisków. Niektóre z nich, jak np. przyciski od F1 do F12, bywają pomijane, a ich funkcje są dla nas tajemnicą. Podobnie może być z klawiszem Insert. Do czego on właściwie jest?

Jeżeli korzystacie z nowszych wersji Microsoft Office, to odpowiedź brzmi: do niczego. Tak, funkcje klawisza Insert są domyślnie wyłączone.

Wszystko dlatego, że klawisz Insert mógł przez przypadek popsuć pracę w edytorze. Po wcisnięciu przycisku i powrocie do pisanego tekstu, znaki były nadpisywane. Czyli zastępowane - stara literka znikała, wchłaniana przez nową.

Był to drobny, acz irytujący błąd, gdyż często Insert można było wcisnąć przez przypadek - w końcu przycisk leżał obok klawisza Delete. Dopiero po jakimś czasie okazywało się, że funkcja nadpisywania została włączona. Najczęściej wtedy, gdy chcieliśmy coś poprawić w jakimś wyrazie…

W końcu Microsoft zdecydował się wyłączyć domyślną funkcję klawisza Insert. Jeżeli chcemy skorzystać z nadpisywania, musimy wejść w menu “Plik”, wybrać “Opcje” i “Zaawansowane”, i tam zaznaczyć ptaszek przy funkcji “Użyj klawisza Insert do sterowania trybem zastępowania”.

Insert może też pełnić inną funkcję - wklejania. Zamiast wciskać prawy przycisk myszy i opcji “Wklej” bądź też skrótu “Crtl + V”, można po prostu użyć klawisza Insert. Ale również trzeba tę funkcję włączyć samemu, ponieważ domyślnie jest ona wyłączona.

Poza tym klawisz Insert do niczego więcej się nie przydaje. Opcja nadpisywania w przeglądarkach nie występuje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)