Zdenerwował cię nie raz. Do czego na klawiaturze służy klawisz Insert?

Zdenerwował cię nie raz. Do czego na klawiaturze służy klawisz Insert?

Zdenerwował cię nie raz. Do czego na klawiaturze służy klawisz Insert?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek
25.04.2017 16:16, aktualizacja: 26.04.2017 10:27

Jeśli z niego korzystałeś, to najczęściej zapewne… przez przypadek. Dziś klawisz Insert już tak nie irytuje, ale dawniej potrafił napsuć krwi. Do czego służy?

Z klawiatury korzystamy na co dzień, ale nie mamy potrzeby, by używać wszystkich przycisków. Niektóre z nich, jak np. przyciski od F1 do F12, bywają pomijane, a ich funkcje są dla nas tajemnicą. Podobnie może być z klawiszem Insert. Do czego on właściwie jest?

Jeżeli korzystacie z nowszych wersji Microsoft Office, to odpowiedź brzmi: do niczego. Tak, funkcje klawisza Insert są domyślnie wyłączone.

Wszystko dlatego, że klawisz Insert mógł przez przypadek popsuć pracę w edytorze. Po wcisnięciu przycisku i powrocie do pisanego tekstu, znaki były nadpisywane. Czyli zastępowane - stara literka znikała, wchłaniana przez nową.

Był to drobny, acz irytujący błąd, gdyż często Insert można było wcisnąć przez przypadek - w końcu przycisk leżał obok klawisza Delete. Dopiero po jakimś czasie okazywało się, że funkcja nadpisywania została włączona. Najczęściej wtedy, gdy chcieliśmy coś poprawić w jakimś wyrazie…

W końcu Microsoft zdecydował się wyłączyć domyślną funkcję klawisza Insert. Jeżeli chcemy skorzystać z nadpisywania, musimy wejść w menu “Plik”, wybrać “Opcje” i “Zaawansowane”, i tam zaznaczyć ptaszek przy funkcji “Użyj klawisza Insert do sterowania trybem zastępowania”.

Insert może też pełnić inną funkcję - wklejania. Zamiast wciskać prawy przycisk myszy i opcji “Wklej” bądź też skrótu “Crtl + V”, można po prostu użyć klawisza Insert. Ale również trzeba tę funkcję włączyć samemu, ponieważ domyślnie jest ona wyłączona.

Poza tym klawisz Insert do niczego więcej się nie przydaje. Opcja nadpisywania w przeglądarkach nie występuje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)