Zbliżają się święta, więc oszustów przybywa. Uważaj na transakcje na OLX

Zbliżają się święta, więc oszustów przybywa. Uważaj na transakcje na OLX

Zbliżają się święta, więc oszustów przybywa. Uważaj na transakcje na OLX
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | www.BillionPhotos.com
Adam Bednarek
24.10.2017 14:27

Coraz więcej oszustów w serwisach z ogłoszeniami namawia kupującego - czyli potencjalną ofiarę - do opłacenia kuriera. Uważajcie, bo możecie stracić pieniądze.

Jeden z użytkowników serwisu OLX chciał kupić grę - opisuje jego historię portal niebezpiecznik.pl. Znalazł interesującą go ofertę, która nie wyglądała podejrzanie. “Po krótkiej korespondencji pani poprosiła o numer telefonu i adres e-mail, żeby wpisać dla kuriera i wysłać grę za pobraniem” - tak przebiegała transakcja.

Następnie kupujący otrzymał maila, w którym znalazł się link do opłacenia kuriera:

“Dane do płatności:
Proszę przejść pod wybrany link : https://dotpay.pl.sklep5781[.]in/index.php?transactionid=2147483652
Jest to system ekspresowej płatności dzięki czemu Państwa przesyłka zostanie wysłana następnego dnia roboczego o godzinie 12.00”.

Na podany wcześniej numer telefonu przyszedł też SMS, rzekomo od firmy kurierskiej. Oczywiście podana strona była fałszywa, a wpłacenie pieniędzy oznaczałoby przelanie ich na konta oszustów.

To niestety nie jest pierwsze tego typu oszustwo na OLX - niebezpiecznik.pl o podobnym przekręcie pisał na początku października. Jak się przed nową metodą chronić? Przede wszystkim nie opłacać kuriera w imieniu sprzedających. I dokładnie sprawdzać, na jakie strony wchodzimy. Jak zauważyła jedna z niedoszłych ofiar, można dostrzec, że spreparowana strona, podana w linku, różni się od prawdziwej, z której normalnie się korzysta:

“Moją czujność wzbudził dopiero fakt, gdy po podaniu loginu w postaci nr klienta wyświetliło się pole do wpisania hasła. Zabrakło tam obrazka, który jest zawsze przypisany do konta. Poza tym nie było gwiazdek. W Aliorze nigdy nie wymagają podania całego hasła, tak jak to miało miejsce w tym przypadku” - serwis niebezpiecznik.pl cytował jedną z osób, która zorientowała się, że transakcja to próba oszustwa.

Zbliża się termin świąteczny, powoli zaczynamy szukać prezentów dla najbliższych. To niestety żniwa dla cyberprzestępców, którzy chcą wykorzystać chwilę nieuwagi i po prostu nas okraść.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)