Zbliża się najdłuższa niedziela w roku. Zmiana czasu na zimowy 2023

zegar; zegarek; zmiana czasu
zegar; zegarek; zmiana czasu
Źródło zdjęć: © Pexels | Aphiwat chuangchoem

22.10.2023 16:11, aktual.: 23.10.2023 08:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnia niedziela października wyróżnia się na tle innych dni roku. To właśnie wtedy będziemy mieli do czynienia z najdłuższą dobą w roku. Powód? W tym dniu dokonujemy corocznej zmiany czasu z letniego na zimowy.

Zmiana czasu to temat, który budzi wiele kontrowersji. Mimo to Polska wciąż pozostaje w gronie 50 krajów na całym świecie, które decydują się na jej stosowanie. W praktyce oznacza to, że w ostatni weekend października 2023 roku zaczynamy stosować czas zimowy.

Zmiana czasu na zimowy w 2023 r.

Przejście na czas zimowy w 2023 roku nastąpi 29 października. Jest to ostatnia niedziela tego miesiąca i o godzinie 3:00 w nocy powinniśmy przestawić nasze zegary o godzinę do tyłu. Zgodnie z zasadami czasu zimowego, muszą one ponownie wystartować od godziny 2:00.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedyś cofaliśmy tylko zegarki, a teraz?

Czy musimy jednak zwracać uwagę na wszystkie otaczające nas zegary? Wszystko zależy od tego, czy są one połączone z internetem. Komputery, telefonysmartwatche, dzięki swojemu połączeniu z siecią, dokonają aktualizacji swoich wskazań automatycznie w czasie rzeczywistym.

Możemy liczyć na podobne zachowanie także w przypadku elektroniki odpowiedzialnej za zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, asystentów głosowych oraz sprzętu AGD i RTV. Jeśli są one połączone z siecią, zmiana czasu nie powinna nas zaskoczyć.

Niestety, nie wszystkie urządzenia są w stanie samodzielnie dostosować się do zmiany czasu. Zegarki mechaniczne i elektroniczne, na które nie są połączone z internetem, będą wymagały ręcznego skorygowania wskazywanej godziny. W tej grupie warto zwrócić uwagę na urządzenia AGD. Wyświetlacze lodówek i piecyków to słabe ogniwo. O sugerowanie się ich wskazaniami jest bardzo łatwo i jeśli o nie nie zadbamy, przejście w czas zimowy może okazać się dla nas niepotrzebnie przykre.

Konsekwencje zmiany czasu na zimowy

Zmiana czasu na zimowy niesie ze sobą wiele konsekwencji. W ostatnią niedzielę października zmienia się wskazanie czasu urzędowego, które wpływa na funkcjonowanie naszego otoczenia. Ignorowanie tej korekty sprawi, że będziemy na przegranej pozycji w obliczu transportu zbiorowego, kurierów i wszystkich aspektów życia, które zależne są od parametru czasu.

Często wskazywaną konsekwencją przejścia w czas zimowy jest dłuższa noc i szanse na dłuższy sen. Otóż: nieprawda. Rzeczywiście, w niedzielę 29 października możemy liczyć na najdłuższą dobę tego roku. Będzie ona trwała 25, a nie 24 godziny. Czy zapas ten przeznaczymy na sen, zależy od indywidualnych preferencji. Noc z soboty na niedzielę nie potrwa jednak aż o godzinę dłużej.

Złudzenie dłuższej nocy i krótszego dnia

Coraz dłuższe noce i krótsze dni będziemy obserwować jeszcze przez kilka tygodni. Odpowiedzialna za nie jest pozycja Ziemi względem Słońca. Polska, położona półkuli północnej, otrzymuje obecnie coraz mniej promieni słonecznych. Przełom nastąpi 22 grudnia, w dniu przesilenia zimowego. Od tego dnia słonecznych chwil zacznie stopniowo przybywać aż do przesilenia letniego.

Zmiana czasu na zimowy spowoduje tylko, że łatwo będzie o złudzenie krótszego dnia i dłuższej nocy. W niedzielę 29 października, o godzinie 7:00, będzie jaśniej niż o tej samej godzinie dzień wcześniej. Zmierzch nastąpi też zauważalnie wcześniej, ale w skali doby noc będzie dłuższa tylko o kilka minut.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)