Zbliża się najdłuższa niedziela w roku. Zmiana czasu na zimowy 2023

Ostatnia niedziela października wyróżnia się na tle innych dni roku. To właśnie wtedy będziemy mieli do czynienia z najdłuższą dobą w roku. Powód? W tym dniu dokonujemy corocznej zmiany czasu z letniego na zimowy.

zegar; zegarek; zmiana czasu
zegar; zegarek; zmiana czasu
Źródło zdjęć: © Pexels | Aphiwat chuangchoem

Zmiana czasu to temat, który budzi wiele kontrowersji. Mimo to Polska wciąż pozostaje w gronie 50 krajów na całym świecie, które decydują się na jej stosowanie. W praktyce oznacza to, że w ostatni weekend października 2023 roku zaczynamy stosować czas zimowy.

Zmiana czasu na zimowy w 2023 r.

Przejście na czas zimowy w 2023 roku nastąpi 29 października. Jest to ostatnia niedziela tego miesiąca i o godzinie 3:00 w nocy powinniśmy przestawić nasze zegary o godzinę do tyłu. Zgodnie z zasadami czasu zimowego, muszą one ponownie wystartować od godziny 2:00.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedyś cofaliśmy tylko zegarki, a teraz?

Czy musimy jednak zwracać uwagę na wszystkie otaczające nas zegary? Wszystko zależy od tego, czy są one połączone z internetem. Komputery, telefonysmartwatche, dzięki swojemu połączeniu z siecią, dokonają aktualizacji swoich wskazań automatycznie w czasie rzeczywistym.

Możemy liczyć na podobne zachowanie także w przypadku elektroniki odpowiedzialnej za zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, asystentów głosowych oraz sprzętu AGD i RTV. Jeśli są one połączone z siecią, zmiana czasu nie powinna nas zaskoczyć.

Niestety, nie wszystkie urządzenia są w stanie samodzielnie dostosować się do zmiany czasu. Zegarki mechaniczne i elektroniczne, na które nie są połączone z internetem, będą wymagały ręcznego skorygowania wskazywanej godziny. W tej grupie warto zwrócić uwagę na urządzenia AGD. Wyświetlacze lodówek i piecyków to słabe ogniwo. O sugerowanie się ich wskazaniami jest bardzo łatwo i jeśli o nie nie zadbamy, przejście w czas zimowy może okazać się dla nas niepotrzebnie przykre.

Konsekwencje zmiany czasu na zimowy

Zmiana czasu na zimowy niesie ze sobą wiele konsekwencji. W ostatnią niedzielę października zmienia się wskazanie czasu urzędowego, które wpływa na funkcjonowanie naszego otoczenia. Ignorowanie tej korekty sprawi, że będziemy na przegranej pozycji w obliczu transportu zbiorowego, kurierów i wszystkich aspektów życia, które zależne są od parametru czasu.

Często wskazywaną konsekwencją przejścia w czas zimowy jest dłuższa noc i szanse na dłuższy sen. Otóż: nieprawda. Rzeczywiście, w niedzielę 29 października możemy liczyć na najdłuższą dobę tego roku. Będzie ona trwała 25, a nie 24 godziny. Czy zapas ten przeznaczymy na sen, zależy od indywidualnych preferencji. Noc z soboty na niedzielę nie potrwa jednak aż o godzinę dłużej.

Złudzenie dłuższej nocy i krótszego dnia

Coraz dłuższe noce i krótsze dni będziemy obserwować jeszcze przez kilka tygodni. Odpowiedzialna za nie jest pozycja Ziemi względem Słońca. Polska, położona półkuli północnej, otrzymuje obecnie coraz mniej promieni słonecznych. Przełom nastąpi 22 grudnia, w dniu przesilenia zimowego. Od tego dnia słonecznych chwil zacznie stopniowo przybywać aż do przesilenia letniego.

Zmiana czasu na zimowy spowoduje tylko, że łatwo będzie o złudzenie krótszego dnia i dłuższej nocy. W niedzielę 29 października, o godzinie 7:00, będzie jaśniej niż o tej samej godzinie dzień wcześniej. Zmierzch nastąpi też zauważalnie wcześniej, ale w skali doby noc będzie dłuższa tylko o kilka minut.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)