Zatopienie U‑Boota w 1943. Zobacz odnowione nagranie [Wideo]

Czarno-białe nagranie przedstawiające zatopienie niemieckiego U-Boota zostało przeskalowane i pokolorowane przy użyciu sztucznej inteligencji, czego efekty możecie zobaczyć poniżej.

Zatopienie U-Boota
Zatopienie U-Boota
Źródło zdjęć: © YouTube.com

22.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:55

Nagranie zostało udostępnione przez British Pathé, które przechowuje kolekcję obejmującą ponad 136 tys. nagrań zebranych z lat 1910 do końca 1984. Oryginalne wideo pochodzi z Pathe Gazette (1943-48). Zatopienie niemieckiego okrętu podwodnego było bardzo słabo zachowane, ale dzięki wsparciu sztucznej inteligencji udało się je zrekonstruować, czego efekty możecie zobaczyć poniżej:

AI Colorize | Sinking A U-Boat (1943) - DeOldify

Wideo składa się z różnych ujęć nakręconych na Oceanie Atlantyckim w 1943, a więc w czasie II wojny światowej. Zobaczyć na nim można m.in. załogę statku, uwalniającą ładunki głębinowe oraz kilka wybuchów. Na niektórych ujęciach udało się sfilmować także U-Boota, który został wypchnięty na powierzchnię. Niemieccy członkowie załogi, który przeżyli atak, zostali zabrani na pokład aliantów. 

Niemieckie okręty podwodne

Niemieckie okręty podwodne, czyli U-Booty pojawiły się stosunkowo późno, w porównaniu z okrętami innych wojennych marynarek. Pierwszy U-Boot trafił do niemieckiej służby w 1906 roku i był to SM U-1. Szybki rozwój nastąpił w momencie zbliżania się wybuchu I wojny światowej i w momencie jej wybuchu armia niemiecka dysponowała 30 sprawnymi jednostkami. 

Do końca I wojny światowej Niemcy zbudowali 360 U-Bootów, z których 178 zostało zatopionych w czasie działań wojennych. Po wojnie Niemcy nie mogły posiadać okrętów podwodnych, ale zmieniło się to po podpisaniu anglo-niemieckiego traktatu morskiego w 1935 roku. Wtedy doszło również do odtworzenia niemieckiej marynarki.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościiii wojna światowamarynarka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)