Zaskakujący raport. Plastikowe torby bardziej ekologiczne niż materiałowe

Zaskakujący raport. Plastikowe torby bardziej ekologiczne niż materiałowe

Zaskakujący raport. Plastikowe torby bardziej ekologiczne niż materiałowe
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek
16.05.2018 09:19

Bawełniane torby wcale nie są lepsze od foliowych - uważa duńskie ministerstwo środowiska. Ze specjalnego raportu wynika, że to plastikowe są bardziej ekologiczne.

W raporcie opublikowanym w lutym 2018 r. ministerstwo stwierdziło, że plastikowe torby są bardziej ekologiczne od materiałowych - donosi serwis rp.pl. A najgorsze są bawełniane, ponieważ muszą być ponownie użyte aż tysiąc razy, by osiągnąć ten sam efekt dla środowiska, co foliowe torebki.

I to wcale nie jest pierwszy taki głos. W 2011 roku Brytyjska Agencja Środowiska wyliczyła, że bawełnianą torbę trzeba wykorzystać 131 razy częściej od plastikowych, by miały niższy negatywny wpływ na globalne ocieplenie.

Czy w takim razie lepiej powrócić do plastikowych torebek, mimo że przez opłatę recyklingową są one droższe? To zależy. Zadaniem konsumentów jest wybranie mniejszego zła. Owszem, bawełna rozkłada się szybciej niż plastik, ale z kolei do jej wytworzenia zużywa się dużo ziemi i wody. Natomiast plastik łatwiej pozyskać i taniej transportować, ale za to bardziej zanieczyszcza się środowisko, ze względu na to, jak długo się rozkłada. Wystarczy tylko zerknąć na wyspę śmieci na Pacyfiku, by zobaczyć, do czego mogą doprowadzić plastikowe zanieczyszczenia:

Alternatywą mogą być papierowe torebki, jednak i w tym przypadku mamy do czynienia z "ale". Żeby powstały, muszą zostać wycięte drzewa, a transport papierowych produktów jest droższy niż plastikowych.

Jak żyć? Jeżeli wolimy unikać trudnych moralnych decyzji (co ważniejsze: drzewa czy zwierzęta?), pamiętajmy o tym, by wielokrotnie korzystać z toreb, bez względu na to, jakie tworzywo wybierzemy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)