Zaskakujące badania. Naukowcy: tereny zielone wpływają na wyższe IQ u dzieci

Zieleń ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci - twierdzą belgijscy naukowcy. Z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma "PLoS Medicine" wynika, że dzieci wychowywane w pobliżu terenów zielonych mają wyższe IQ.

Nowe badania. Zdaniem naukowców, dzieci zamieszkujące tereny zielone mają wyższe IQ
Nowe badania. Zdaniem naukowców, dzieci zamieszkujące tereny zielone mają wyższe IQ
Źródło zdjęć: © Pexels

06.09.2020 14:44

Tereny zielone mają pozytywny wpływ na rozwój dzieci - twierdzą naukowcy. Uczeni przebadali 620 dzieci wieku od 10 do 15 lat mieszkających w belgijskich miastach. Wyniki badań opublikowali na łamach czasopisma "PLoS Medicine".

Okazało się, że zwiększenie o 3% powierzchni terenów zielonych w promieniu 3000 metrów od domu dziecka, jest związane ze wzrostem ich IQ o średnio 2,6 punktu.

Naukowcy wykorzystali dane satelitarne, które pozwoliły im ustalić powierzchnię zajmowaną przez zieleń w otoczeniu każdego z przebadanych dzieci. Średnie IQ dla całej grupy wynosiło 105. Eksperci dostrzegli, że tam, gdzie terenów zielonych było najmniej, 4 procent dzieci miało IQ poniżej 80, natomiast tam, gdzie było ich najwięcej, u wszystkich badanych osób stwierdzono IQ powyżej tego wyniku.

- Jest coraz więcej dowodów wskazujących na to, że życie wśród zieleni poprawia funkcje poznawcze, takie jak pamięć czy uwagę. Nasze badania pokazują, że dotyczy to również inteligencji - mówi jeden z twórców eksperymentu, profesor epidemiologii środowiskowej na Uniwersytecie Hasselt w Belgii, Tim Nawrot, w rozmowie z "The Guardian".

Zdaniem ekspertów obecność zieleni wpływa na zmniejszenie stresu u dzieci oraz daje im o wiele większe możliwości do zabawy i aktywności fizycznej.

Naukowcy nie zaobserwowali znaczącego wpływu zieleni na różnice w inteligencji u dzieci zamieszkujących obszary podmiejskie i wiejskie. Zdaniem autorów badań, ilość zielonych terenów jest tam tak duża, że wpływa pozytywnie na wszystkie dzieci.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościdziecinaukowcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)