Zarobki youtuberów w Polsce. Kwoty mogą szokować

Zarobki youtuberów w Polsce. Kwoty mogą szokować

Ekipa
Ekipa
Źródło zdjęć: © YouTube
18.12.2022 09:22, aktualizacja: 18.12.2022 10:15

Ile można zarobić na YouTubie w Polsce? Okazuje się, że stawki w ostatnich latach poszybowały w górę i aktualne najpopularniejsze kanały zarabiają nawet kilkaset tysięcy zł miesięcznie.

Serwis Benchmark.pl w oparciu o dyskusję rozpoczętą przez Tomasza "Gimpera" Działowego na Twitterze przygotował interesujące zestawienie dotyczące zarobków polskich youtuberów. Gimper (obserwowany przez 2 mln subskrybentów) porównał swoje wypłaty z 2015 roku i te, które wpadały na jego konto w 2022 roku. Do dyskusji włączyli się również inni polscy twórcy i wniosek jest jeden: zarobki na polskim YouTubie są dziś o wiele lepsze niż kilka lat temu.

"W 2015 za 10 milionów wyświetleń zarobiłem na YT z samego AdSense około 8000 złotych; Stawki tak poszły do góry, że w 2022 w dobrych miesiącach za tę samą ilość viewsa YT wypłaca twórcy ok. 90-100 tys. PLN", zauważa Gimper. Trzeba przyznać, że takie kwoty robią naprawdę ogromne wrażenie, zwłaszcza jeśli pamięta się czasy, gdy polscy twórcy narzekali na bardzo niskie zarobki.

Stawki AdSense zależą jednak od wielu czynników, takich jak poruszane w materiale treści czy długość samego wideo. W dyskusji pojawiły się głosy, że za 10 mln wyświetleń można dostać nawet między 150 tys. zł (jak wspomina Tomasz "REVO" Bagiński) a 200 tys. zł (o czym wspomniał w dyskusji Łukasz Wojtyca, czyli Wujek Łuki odpowiedzialny za projekt Ekipa).

Jak widać najbardziej popularni twórcy mogą więc liczyć na świetne zarobki sięgające nawet kilkuset tysięcy zł miesięcznie. A reklamy AdSense to nie jedyne źródło, z jakiego mogą czerpać zyski youtuberzy. Warto pamiętać też o ofertach sponsorskich, lokowaniu produktów czy chociażby przychodów z innych serwisów, takich jak Patronite oraz pozostałych mediów społecznościowych.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)