Zapowiada się rewolucja? Ten chip może zmienić komunikację

Zapowiada się rewolucja? Ten chip może zmienić komunikację

Naukowcy mówią o przełomie
Naukowcy mówią o przełomie
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO
08.03.2024 10:05, aktualizacja: 08.03.2024 14:15

Naukowcy z University of Florida (USA) przedstawili innowacyjny układ elektroniczny, który ma zrewolucjonizować sposób przesyłania danych bezprzewodowo. Ich badania, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Nature Electronics", skupiają się na mikroczipie działającym w trzech wymiarach, który jest w stanie obsługiwać wiele częstotliwości jednocześnie. Dzięki temu, zdolność do przesyłania danych bezprzewodowo ma zostać zwiększona.

W dzisiejszym świecie, dane między telefonami komórkowymi, nadajnikami i innymi urządzeniami są przenoszone za pomocą fal elektromagnetycznych o różnych częstotliwościach. Jak tłumaczą naukowcy, dotychczasowa komunikacja opierała się na płaskich procesorach, które ze względu na swoją dwuwymiarową budowę mogły obsługiwać tylko niewielkie, wybrane pasmo fal elektromagnetycznych. To ograniczenie można porównać do ruchu drogowego.

Nowy chip ma zrewolucjonizować komunikację

Profesor Roozbeh Tabrizian, współautor wynalazku, wyjaśnia: "Miejska infrastruktura może poradzić sobie tylko z pewnym poziomem ruchu. Jeśli będzie się zwiększało liczbę samochodów, to pojawi się problem. Właśnie zaczynamy osiągać takie maksimum, jeśli chodzi o ilość danych, które można płynnie przesyłać. Płaska struktura procesorów przestaje wystarczać, ponieważ ogranicza nas do niewielkiego zakresu częstotliwości".

Zauważa on również, że rozwój sztucznej inteligencji i autonomicznych urządzeń różnego rodzaju będzie znacząco zwiększał zapotrzebowanie na komunikację. "O takich procesorach można myśleć, jak o drogowych światłach. Może zrobić się bałagan. Jeśli jeden chip produkowany jest z myślą tylko o jednej długości fali, to nie ma to już sensu" – podkreśla profesor Tabrizian.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednak badacze z University of Florida opracowali chip, który dzięki trójwymiarowej budowie pokonuje tę przeszkodę. Według nich, to "moment zwrotny" w rozwoju telekomunikacji. "Możliwość sprawniejszego i bardziej niezawodnego przesyłania danych otwiera nowe możliwości, zasilając postęp w takich obszarach jak inteligentne miasta, zdalna medycyna czy rozszerzona rzeczywistość" – zwraca uwagę profesor Tabrizian.

W swoim badaniu, naukowcy wykorzystali nanomechaniczne rezonatory, co pozwoliło na zmniejszenie rozmiarów chipu. "To zupełnie nowy rodzaj procesora spektralnego, który integruje różne częstotliwości w jednym monolitycznym chipie. To naprawdę przełom" – podkreśla David Arnold, jeden z naukowców.

"Stworzona przez dra Tabriziana metoda budowy uniwersalnego, dostosowanego do różnych częstotliwości chipu nie tylko rozwiązuje ogromny problem produkcyjny, ale także pozwala na opracowanie zupełnie nowych strategii komunikacyjnych dla coraz bardziej zatłoczonego świata łącz bezprzewodowych. Mówiąc prościej, nasze bezprzewodowe urządzenie pracuje lepiej, szybciej i bezpieczniej" – dodaje Arnold.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie