Zanim wyrzucisz zepsuty komputer...

Zanim wyrzucisz zepsuty komputer...

Zanim wyrzucisz zepsuty komputer...
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
28.03.2008 16:00, aktualizacja: 28.03.2008 16:53

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów alarmuje - firmy nie informują, co można ( i należy ) zrobić ze starym, zużytym sprzętem elektronicznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do komputerów i sprzętu AGD powinny być dołączane np. informacje o potencjalnej szkodliwości użytych w tych produktach składników i substancji - tymczasem w wielu przypadkach klienci nie są o tym w ogóle informowani.

Urząd zlecił Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli kilkuset produktów elektronicznych w różnych placówkach handlowych ( ostatecznie przebadano 56. artykuły gospodarstwa domowego w 166 placówkach ). Najwięcej miejsca poświęcono tanim, importowanym z Chin produktom, które stanowiły 45 procent skontrolowanych urządzeń.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

W wyniku kontroli ustalono, że w 27,5 procentach przypadków brak było jakiejkolwiek informacji o postępowaniu ze zużytym sprzętem.

UOKiK podkreśla, że do każdego urządzenia elektronicznego ( nie tylko RTV/AGD ) powinny być dołączone następujące informacje:
- zakaz umieszczania zużytego sprzętu wraz z innymi odpadami,
- potencjalna szkodliwość zawartych w produktach substancji dla ludzi i środowiska naturalnego,
- w miejscu sprzedaży - informacje o punktach zbierania zużytego sprzętu.

Urząd przypomina, że w wypadku nabycia nowego sprzętu sprzedawca zobowiązany jest do bezpłatnego przyjęcia od konsumenta produktu zużytego ( jeśli towar jest tego samego rodzaju i w tej samej ilości ). Zużyty sprzęt można oddać bezpłatnie także w specjalnym punkcie, który powinien znajdować się w każdej gminie lub oddać spółce zajmującej się odbiorem i wywozem śmieci.

Nie składuj starego sprzętu razem z innymi odpadkami ( oznacza to także zakaz wyrzucania na śmietnik, nie mówiąc o pozostawianiu go w innych miejscach, np. w lesie ).

Więcej informacji: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - http://www.uokik.gov.pl

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)