Zanieczyszczają środowisko w milionach ton. Od teraz będziemy mogli sprawdzić, czy są w nas

Zanieczyszczają środowisko w milionach ton. Od teraz będziemy mogli sprawdzić, czy są w nas

18.08.2020 19:39, aktual.: 31.08.2020 09:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mikroplastiki to coraz większy problem dla środowiska naturalnego. Naukowcy wykrywają je na terenie całego świata, m.in. w wodzie, żywności oraz organizmach najróżniejszych żywych stworzeń. Pewne jest więc, że są także w nas, ludziach. Od teraz będziemy mogli to sprawdzić.

Badacze spodziewają się, że znajdą plastikowe cząstki w organach ludzkich oraz chemiczne ślady tworzywa sztucznego w tkankach. Jednak wyizolowanie i scharakteryzowanie takich miniaturowych fragmentów jest trudne.

Aby przetestować technikę, która ma do tego służyć, naukowcy dodali mikroplastiki do 47 próbek tkanki płuc, wątroby, śledziony i nerek, uzyskanych z banku tkanek. Ich wyniki wykazały, że można wykryć mikroplastiki w każdej próbce.

Nieznany wpływ na ludzkie zdrowie

Naukowcy, których pracę zaprezentowano na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, powiedzieli, że ich technika może umożliwić innym badaczom określenie poziomu zanieczyszczeń w organach ludzkich na całym świecie.

Opracowana metoda pozwala na identyfikację kilkudziesięciu rodzajów tworzyw, w tym politereftalanu etylenu (PET) stosowanego w butelkach do napojów oraz polietylenu stosowanego w torbach plastikowych.

– Nie chcemy siać paniki, ale te nieulegające biodegradacji materiały, które są obecne wszędzie, mogą przedostawać się i gromadzić w ludzkich tkankach, a my nie znamy możliwych skutków zdrowotnych – powiedział Varun Kelkar z Arizona State University, członek zespołu badawczego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)