Zamiast klimatyzacji, folia na okno. Przełom dla środowiska
Klimatyzacja to marzenie każdego kto w upale spędza dnie w pokoju bez niej. Jednak to urządzenie produkuje dwutlenek węgla, a to nie jest najlepsze dla naszej atmosfery. Ostatni wynalazek może to zmienić.
Badacze z MIT oraz Uniwersytetu w Hong Kongu opracowali specjalną folię okienną, która odbija promienie słoneczne, dzięki czemu pokój aż tak się nie nagrzewa. Wszystko dzięki umieszczeniu w materiale kulek wypełnionych wodą. Przy temperaturze powyżej 30 stopni kulki kurczą się, przez co woda jest z nich wyciskana i sprawia, że przezroczysta folia staje się półprzeźroczysta. Wygląda wtedy jak zamrożona, ale dalej możemy patrzeć przez okno, kiedy 70 proc. ciepła jest blokowane.
Folia przypomina zwykłą okleinę, a badacze już zapowiedzieli dalsze badania, która mają poprawić właściwości blokujące jeszcze bardziej. Jeśli trafi do masowej sprzedaży, okleina może ograniczyć zapotrzebowanie na klimatyzację, co będzie wiązać się z mniejszym poborem energii i w konsekwencji, zmniejszeniem negatywnego wpływu człowieka na środowisko.