Zakazana broń w Ukrainie. Liczba użyć przyprawia o zawrót głowy
Rosjanie użyli broni chemicznej aż 626 razy od początku inwazji na Ukrainę – podaje portal Defense Express, powołując się na dane Institute for the Study of War (ISW). W samym 2024 r. armia agresora wykorzystała zakazaną broń tego typu przynajmniej 51 razy. Wyjaśniamy jej działanie.
Siły rosyjskie nasilają ataki przy użyciu broni chemicznej, która jest zakazana na podstawie konwencji o zakazie broni chemicznej (której Rosja jest stroną) – czytamy na Defense Express. Już od początku 2024 r. agresor miał użyć m.in granatów K-51 wypełnionych drażniącym gazem CS (2-chlorobenzylidenomalononitryl) minimum 51 razy. Od wybuchu wojny armia rosyjska użyła zakazanej broni ponad 620 razy.
Przypomnijmy, że w sieci pojawiały się już wielokrotnie doniesienia dotyczące użycia przez Rosję zakazanej broni – najczęściej dotyczyły one wspomnianych granatów K-51. Teraz natomiast ataki przybierają na sile i jest ich coraz więcej – czytamy. Rosjanie używają ponadto improwizowanych ładunków wybuchowych, do których dodatkowo dołączają substancje drażniące. ISW podkreśla również obecność niebezpiecznych chemikaliów w ostrzałach artyleryjskich.
Zakazana broń chemiczna
Wykorzystywana przez Rosjan broń chemiczna, o której pisze ISW, to przede wszystkim granaty K-51 wypełnione gazem CS. Jest to organiczny związek chemiczny, który wykorzystywany jest jako bojowy środek trujący. W Stanach Zjednoczonych określany jest mianem CS, natomiast Francuzi używają nazwy CB. Można się również spotkać z oznaczeniami OSBM, OCBM lub CBM.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
2-chlorobenzylidenomalononitryl został otrzymany w 1928 r. (w USA), a do amerykańskiej armii przyjęto go niemal 30 lat później, w 1954 r. Amerykańska armia stosowała go m.in. podczas wojny wietnamskiej. Działanie gazu CS polega na wywołaniu u osoby, która ma z nim kontakt, silnego podrażnienia błon śluzowych oczu oraz górnych dróg oddechowych. Te mają skutkować silnym łzawieniem, kaszlem, ślinotokiem oraz kichaniem.
Warto zaznaczyć, że CS nie musi być wchłonięty drogami oddechowymi. Wykazuje działanie również przez skórę, a przy silnych skażeniach może doprowadzić do pojawienia się u ofiary bolących pęcherzy. Działanie gazu jest długotrwałe i utrzymuje się u poszkodowanych nawet przez kilka godzin, z kolei po użyciu go w terenie, zachowuje swoje właściwości trujące nawet przez dwa tygodnie. W zamkniętych pomieszczeniach może spowodować śmierć.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski