Zaistnieć w sieci: hosting wirtualny, VPS, czy hosting dedykowany
Indywidualni użytkownicy oraz firmy mogą dziś przebierać w ofertach dostawców hostingu jak w ulęgałkach. Duży wybór sprawia, że mniej doświadczeni internauci - w tym przedsiębiorstwa stawiające dopiero pierwsze kroki w Sieci - często nie wiedzą jakie produkty wybrać. Czym różni się zwykły hosting wirtualny od VPS-ów i hostingu dedykowanego? Do kogo są skierowane poszczególne rodzaje ofert?
Hosting wirtualny to podstawowy produkt w ofercie dostawców. Jego największe zalety to niska cena oraz prostota obsługi. W ramach takiego pakietu użytkownik otrzymuje zazwyczaj miejsce na serwerze (od kilku do nawet ponad 10. GB), przewidziane do przechowywania strony WWW. Internauci, wchodząc do serwisu, pobierają dane właśnie z tego miejsca.
Istotne parametry hostingu wirtualnego, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to limit transferu oraz obsługa takich technologii i standardów jak MySQL, PostgreSQL, PHP4 i PHP5. Limit transferu to po prostu pakiet danych, który może wykorzystać właściciel strony WWW. Limit jest wykorzystywany wtedy, gdy internauci odwiedzają serwis, pobierają z niego pliki itp.
Wielu dostawców hostingu wirtualnego oferuje duże pakiety danych, sięgające kilku czy kilkunastu terabajtów na rok. Wybierając miejsce dla swojej witryny warto jednak zdecydować się na firmę, która zniosła ten limit całkowicie. Dzięki temu nawet nieoczekiwany wzrost ruchu w serwisie nie doprowadzi do wyczerpania pakietu. Administrator nie będzie musiał dokupywać kolejnych terabajtów.
Miejsce na serwerze to nie wszystko
Obsługa technologii i standardów webowych jest także bardzo istotna. Dzięki niej możliwe będzie umieszczanie na serwerze zaawansowanych stron WWW, opartych na nowoczesnych systemach zarządzania treścią (CMS), takich jak WordPress czy Joomla! Zaimplementowane wsparcie dla MySQL czy PHP4/5 ułatwi zarówno instalację witryny, jak i późniejsze nią zarządzanie.
Wielu dostawców usług hostingowych oferuje w pakiecie razem z serwerem dodatkowe usługi. Do najpopularniejszych należą domeny - niezbędne, aby internauci mogli odnaleźć stronę w Sieci - oraz kreatory serwisów WWW, ułatwiające stworzenie podstawowych, prostych witryny (często o charakterze tymczasowym). Usługi te są skierowane przede wszystkim do mniej zaawansowanych użytkowników.
Do kogo skierowany jest hosting wirtualny?
Przede wszystkim do wszystkich osób, które z różnych powodów potrzebują profesjonalnej obecności w Sieci. Dotyczy to np. blogerów, którym przestały wystarczać darmowe platformy i chcą przenieść swoje serwisy na szybsze serwery. Takie osoby zazwyczaj potrzebują też domeny lub nawet kilku.
Hosting wirtualny to także doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą być widoczne w Sieci. Nie opierają one swojej działalności na Internecie (np. nie prowadzą platformy e-commerce), ale szukają jedynie sposobu, aby użytkownicy WWW mogli ich łatwiej znaleźć. Dzięki niskim kosztom (już od kilkudziesięciu złotych na rok) hosting wirtualny jest w zasięgu nawet firm jednoosobowych.
Wirtualne serwery prywatne
Drugi typ hostingu to VPS, czyli wirtualny serwer prywatny. Usługa ta wykorzystuje mechanizm wirtualizacji. Na jednym serwerze fizycznym znajdującym się w siedzibie dostawcy usług wydziela się pewną liczbę niezależnych kont, wyposażonych we własne systemy operacyjne. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik otrzymuje usługę cechującą się wysoką wydajnością, w rozsądnej cenie.
Decydując się na VPS należy zwrócić uwagę na minimalne, gwarantowane parametry. Zalicza się do nich liczbę rdzeni procesora (zazwyczaj 1-4), ilość pamięci RAM (od 25. MB wzwyż), liczbę adresów IP (standardowo 1) oraz pojemność serwera i limit transferu (podobnie jak w hostingu wirtualnym najlepiej wybierać dostawców, którzy limitu nie narzucają). W zależności od wymagań użytkownika VPS może być dostarczany wraz z czystym systemem operacyjnym (rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych administratorów) lub specjalnym panelem administracyjnym ułatwiającym zarządzanie usługą. Zazwyczaj w ramach wirtualnego serwera prywatnego użytkownik ma również do dyspozycji zaawansowany mechanizm tworzenia kopii bezpieczeństwa danych.
Do kogo skierowany jest VPS?
Przede wszystkim do firm, których witryny są odwiedzane przez tysiące osób dziennie. Wirtualny serwer prywatny sprawdzi się także jako baza dla profesjonalnego, komercyjnego bloga czy wortalu, który może pochwalić się co najmniej kilkudziesięcioma tysiącami czytelników miesięcznie. To wszystko już od kilkuset złotych rocznie.
Wreszcie VPS jest przeznaczony dla wszystkich firm - zarówno małych, jak i średnich - które opierają zasadniczą część swojej działalności na Internecie. Dotyczy to np. właścicieli sklepów internetowych. Wirtualny serwer prywatny jest również nieodzowny w przedsiębiorstwach, które szukają bezpiecznego i wydajnego środowiska do testowania nowych aplikacji webowych oraz usług.
Hosting dedykowany
Wyżej od VPS-ów znajduje się hosting dedykowany. Jest on najdroższy ze wszystkich prezentowanych tu rozwiązań - ceny zaczynają się zwykle od kilkuset złotych miesięcznie. Kupując hosting dedykowany należy zwrócić uwagę na parametry techniczne konkretnego, wybieranego serwera, takie jak model procesora, ilość pamięci RAM oraz liczba i wielkość dysków twardych.
To rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do wszystkich, którzy myślą o outsourcingu infrastruktury informatycznej. Serwery dedykowane oferują bardzo wysoką wydajność, która jest w stanie obsłużyć profesjonalne witryny firmowe z dodatkowymi usługami (np. strefą klienta dostępną po zalogowaniu) oraz aplikacje webowe (zarówno wewnątrzkorporacyjne, jak i dostępne dla klientów).
Użytkownicy korzystający z tego rodzaju hostingu mogą zazwyczaj liczyć na specjalne traktowanie ze strony dostawcy. Otrzymują różnego rodzaju bonusy, mają też dostęp do dedykowanej linii telefonicznego wsparcia technicznego. Firma hostingowa gwarantuje backup danych oraz szybkie usuwanie awarii. Wysoka cena oznacza więc w tym przypadku faktycznie wysoką jakość.
VPS-y czyli przyszłość
Nie oznacza to oczywiście, że VPS-y i hosting wirtualny cechują się niską jakością. Wiele zależy od dostawcy i jego podejścia. Dlatego warto wybierać profesjonalne firmy hostingowe, które mają indywidualny stosunek do klienta. Oferują one dobre ceny, a także lepszy poziom wsparcia technicznego w mniej zaawansowanych pakietach.
Optymalnym rozwiązaniem dla sektora MSP są dziś wirtualne serwery prywatne - znacznie nowocześniejsze, elastyczne i wydajniejsze od zwykłego hostingu wirtualnego. To rozwiązanie można polecić praktycznie każdemu przedsiębiorstwu, które może sobie na nie pozwolić. W praktyce VPS nie ma sensu tylko dla tych którzy są mało aktywni w Sieci.
Źródło: CAL.pl