Zagłada dinozaurów pomogła winoroślom. Naukowcy zbadali najstarsze skamieniałości

Zagłada dinozaurów, która miała miejsce 66 milionów lat temu, mogła przyczynić się do rozpowszechnienia winorośli na naszej planecie - takie wnioski przedstawiają naukowcy w swoim artykule opublikowanym na łamach prestiżowego czasopisma "Nature Plants".

Najstarsze skamieniałości pestek winogron, liczące 66 mln lat, znaleziono w Indiach
Najstarsze skamieniałości pestek winogron, liczące 66 mln lat, znaleziono w Indiach
Źródło zdjęć: © Field Museum | Fabiany Herrera, Mónica R. Carvalho
oprac. PMB

12.07.2024 12:33

Badacze opisują w swoim artykule w czasopiśmie Nature Plants najstarsze znane nasiona winogron, które zostały odnalezione na zachodniej półkuli. Ich wiek szacowany jest na 60 milionów lat. W sumie, podczas badań przeprowadzonych w Kolumbii, Panamie i Peru, naukowcy odkryli dziewięć wcześniej nieznanych gatunków prehistorycznych winorośli. Ich wiek szacowany jest na od 60 do 19 milionów lat.

Zdaniem badaczy, wymarcie dinozaurów mogło stworzyć dogodne warunki ekologiczne, które pozwoliły na rozprzestrzenienie się winorośli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najstarsze skamieniałości pestek winogron

Jest niezwykle rzadko, aby tkanki miękkie, takie jak owoce, przetrwały do naszych czasów w postaci skamieniałości. Dlatego naukowcy, chcąc zdobyć wiedzę na temat prehistorycznych owoców, muszą opierać się na badaniach skamieniałych nasion.

Najstarsze skamieniałości pestek winogron, które udało się odnaleźć, mają 66 milionów lat i zostały znalezione w Indiach.

Winogrona pojawiły się w zapisie kopalnym 66 mln lat temu
Winogrona pojawiły się w zapisie kopalnym 66 mln lat temu© Field Museum

Naukowcy uważają, że to nie jest przypadek, że winogrona pojawiły się w zapisie kopalnym właśnie 66 milionów lat temu. To było mniej więcej wtedy, gdy w Ziemię uderzyła ogromna asteroida, powodując masowe wymieranie wielu gatunków, w tym dinozaurów.

"Zazwyczaj, kiedy myślimy o tym wydarzeniu, skupiamy się na zwierzętach, głównie dinozaurach, ponieważ to one najbardziej ucierpiały. Jednakże, wymieranie miało również ogromny wpływ na rośliny" - opisuje Fabiany Herrera z Field Museum w Chicago (USA).

Las, który istniał w tamtym czasie, radykalnie zmienił swoje oblicze, na co wpłynęło również zniknięcie dinozaurów. Mniej więcej 50 milionów lat temu zaczyna znacząco przybywać skamieniałości pestek winogron. W lasach z tamtego okresu pojawia się coraz więcej pnączy, które rosną, pnąc się po drzewach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)