Zaginiony ląd. Naukowcy w końcu pokazali dokładny wygląd Zealandii

Zaginiony ląd. Naukowcy w końcu pokazali dokładny wygląd Zealandii
Źródło zdjęć: © World Data Centre for Geophysics & Marine Geology, NGDC, NOAA
Karolina Modzelewska

27.06.2020 11:29, aktual.: 27.06.2020 12:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tajemniczy, ósmy kontynent Zealandia nie pojawia się na większości konwencjonalnych map. Dlatego naukowcy postanowili, że w szczegółowy sposób pokażą, jak wygląda. Kontynent o powierzchni ponad 5 milionów metrów kwadratowych w 94 proc. znajduje się pod wodami Oceanu Spokojnego.

Zealandia - lub Te Riu-a-Maui, jak określa się tajemniczy kontynent w rdzennym języku maoryskim, znajduje się na wschód od Australii, pod współczesną Nową Zelandią. Naukowcy zauważyli go już w latach 90., ale dopiero w 2017 roku Zealandia formalnie otrzymała status kontynentu.

Tajemniczy kontynent

Tajemniczy ląd wciąż pozostaje dużą zagadką ze względu na swoje położenie geograficzne. Naukowcy nie tracą jednak nadziei na jego poznanie i cały czas podejmują działania w tym kierunku. Ostatnio GNS Science - organizacja zajmująca się badaniami i konsultacjami w zakresie zagrożeń geologicznych, której właścicielem jest rząd Nowej Zelandii, postanowiła wykorzystać mapy i interaktywne narzędzia, aby w dokładniejszy sposób przedstawić Zealandię.

- Stworzyliśmy te mapy, aby zapewnić dokładny, kompletny i aktualny obraz geologii obszaru Nowej Zelandii i południowo-zachodniego Pacyfiku - lepszy niż przedtem – powiedział Nick Mortimer, geolog i główny autor map. Dodał, że ich wyjątkowa wartość wynika, ze świeżości, dzięki czemu można wyjaśnić i zrozumieć położenie wulkanów Nowej Zelandii, granic płyt i basenów osadowych.

Obraz

Interaktywne mapy Zealandii

Nowe mapy pokazują batymetrię Zealandii (kształt dna oceanu), a także jej historię tektoniczną, co pozwala zauważyć, w jaki sposób wulkany i ruchy tektoniczne kształtowały kontynent na przestrzeni milionów lat. Dane do mapy batymetrycznej zostały dostarczone w ramach projektu Seabed2030, zakładającego zmapowanie całego dna oceanu do 2030 r.

Zespół opublikował interaktywne wersje stworzonych map na nowej stronie internetowej Zealandia. Można je obejrzeć tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)