Zaginiony ląd. Naukowcy w końcu pokazali dokładny wygląd Zealandii

Tajemniczy, ósmy kontynent Zealandia nie pojawia się na większości konwencjonalnych map. Dlatego naukowcy postanowili, że w szczegółowy sposób pokażą, jak wygląda. Kontynent o powierzchni ponad 5 milionów metrów kwadratowych w 94 proc. znajduje się pod wodami Oceanu Spokojnego.

Zaginiony ląd. Naukowcy w końcu pokazali dokładny wygląd Zealandii
Źródło zdjęć: © World Data Centre for Geophysics & Marine Geology, NGDC, NOAA
Karolina Modzelewska

27.06.2020 | aktual.: 27.06.2020 12:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zealandia - lub Te Riu-a-Maui, jak określa się tajemniczy kontynent w rdzennym języku maoryskim, znajduje się na wschód od Australii, pod współczesną Nową Zelandią. Naukowcy zauważyli go już w latach 90., ale dopiero w 2017 roku Zealandia formalnie otrzymała status kontynentu.

Tajemniczy kontynent

Tajemniczy ląd wciąż pozostaje dużą zagadką ze względu na swoje położenie geograficzne. Naukowcy nie tracą jednak nadziei na jego poznanie i cały czas podejmują działania w tym kierunku. Ostatnio GNS Science - organizacja zajmująca się badaniami i konsultacjami w zakresie zagrożeń geologicznych, której właścicielem jest rząd Nowej Zelandii, postanowiła wykorzystać mapy i interaktywne narzędzia, aby w dokładniejszy sposób przedstawić Zealandię.

- Stworzyliśmy te mapy, aby zapewnić dokładny, kompletny i aktualny obraz geologii obszaru Nowej Zelandii i południowo-zachodniego Pacyfiku - lepszy niż przedtem – powiedział Nick Mortimer, geolog i główny autor map. Dodał, że ich wyjątkowa wartość wynika, ze świeżości, dzięki czemu można wyjaśnić i zrozumieć położenie wulkanów Nowej Zelandii, granic płyt i basenów osadowych.

Obraz

Interaktywne mapy Zealandii

Nowe mapy pokazują batymetrię Zealandii (kształt dna oceanu), a także jej historię tektoniczną, co pozwala zauważyć, w jaki sposób wulkany i ruchy tektoniczne kształtowały kontynent na przestrzeni milionów lat. Dane do mapy batymetrycznej zostały dostarczone w ramach projektu Seabed2030, zakładającego zmapowanie całego dna oceanu do 2030 r.

Zespół opublikował interaktywne wersje stworzonych map na nowej stronie internetowej Zealandia. Można je obejrzeć tutaj.

Komentarze (49)