Zaginęły notatniki Karola Darwina. Były warte miliony

Karol Darwin
Karol Darwin
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

25.11.2020 07:36, aktual.: 02.03.2022 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Biblioteka Uniwersytetu Cambridge ogłosiła, że ​​dwa, odręcznie zapisane przez Karola Darwina zeszyty zaginęły 20 lat temu. Najprawdopodobniej zostały skradzione, ale istnieje szansa na ich odzyskanie.

Jak donosi BBC, po "rozległych poszukiwaniach" pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Cambridge doszli do wniosku, że notatniki najprawdopodobniej zostały skradzione. Teraz apelują o pomoc w ich znalezieniu.

Notatki Karola Darwina

Notatki po raz ostatni widziano w listopadzie 2000 roku, po zgłoszeniu "wewnętrznej prośby" o ich wyjęcie ze specjalnego magazynu rękopisów w celu sfotografowania. Następnie zeszyty trafiły do tymczasowej pracowni, ze względu na trwające w bibliotece prace remontowe. Dopiero podczas rutynowej kontroli dwa miesiące później odkryto, że cenne zasoby zginęły.

- Wiemy, że sfotografowano je w listopadzie – w rozmowie z BBC powiedziała dr Jessica Gardner, która pracuje w Bibliotece Uniwersytetu Cambridge. Dodała: - ale nie wiemy, co wydarzyło się od tamtego momentu do stycznia 2001, kiedy ustalono, że nie ma ich na swoim miejscu na półkach.

Początkowo pracownicy biblioteki sądzili, że notatniki mogły zostać umieszczone w niewłaściwym miejscu. Ich poszukiwania, które były kilkukrotnie powtarzane, nie przyniosły żadnych rezultatów. Zajęły sporo czasu, ponieważ Biblioteka Uniwersytetu Cambridge posiada naprawdę imponujące rozmiary. Łączna długość regałów z książkami to ponad 200 km, a w zbiorach znajduje się więcej niż 10 milionów map oraz rękopisów.

Zaginione zapiski jednego z ojców teorii ewolucyjnej

Na początku 2020 roku dr Gardner zorganizował nowe poszukiwania. Personel przeczesywał poszczególne strefy magazynów biblioteki. W trakcie prac sprawdzono 189 pudełek, które zawierają książki, rysunki i listy Darwina. Nie znaleziono jednak notatników. Zespół uznał, że zeszyty zostały "prawdopodobnie skradzione". Gardner podkreśla jednak, że przez ostatnie dwie dekady ​​procedury bezpieczeństwa były "poprawiane i weryfikowane”.

Policja Cambridgeshire została już poinformowana, a zaginięcie zeszytów zostało odnotowane w krajowym rejestrze strat dzieł sztuki. Policja dodała również brakujące zeszyty do bazy danych Interpolu zawierającej skradzione dzieła sztuki.

W jednym ze skradzionych notatników znajdował się słynny szkic drzewa ewolucyjnego Karola Darwina, stworzony w lipcu 1837 roku. Darwin umieścił nad nim napis "Myślę". Zeszyty zostały zdigitalizowane, ale eksperci uważają, że skany notatek nigdy nie zastąpią oryginału.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)