Zagadka rozwiązana po latach. Sensacyjne odkrycie w Polsce
Jedną z najstarszych – lub nawet najstarszą w ogóle – polskich kuchni królewskich udało się odkryć archeologom na terenie Zamku Królewskiego w Poznaniu. Prowadzący wykopaliska prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Artur Różański mówi o szczegółach znaleziska.
Miejsca, które – wydawać by się mogło – znamy doskonale, nierzadko skrywają wiele tajemnic. W ostatnich dniach dowiedli tego naukowcy pracujący pod kierownictwem dra Artura Różańskiego z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, którzy na terenie Zamku Królewskiego na Górze Przemysła dokonali sensacyjnego odkrycia.
W wyniku badań prowadzonych od sierpnia 2023 r. (wznowionych po niemal 20 latach dzięki Muzeum Narodowemu w Poznaniu) udało się odkryć ponad 6 tys. różnego rodzaju zabytków (fragmentów naczyń ceramicznych, kości zwierzęcych etc.). Uwagę badaczy przykuł natomiast jeden szczególny element – to płytka hypocaustum (element średniowiecznego systemu centralnego ogrzewania), która świadczy o tym, że w poznańskim zamku istniało niegdyś ogrzewanie. Ponadto naukowcy ustalili, że w piwnicach Zamku Królewskiego kryje się (najprawdopodobniej) najstarsza królewska kuchnia, jaką do tej pory odkryto.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Na szczególną uwagę zasługuje płytka hypocaustum będąca świadectwem istnienia ogrzewania na średniowiecznym zamku w Poznaniu – wyjaśnia Różański. Dodatkowo uczony zwraca uwagę na udokumentowanie drogi wykonanej z kamieni polnych okalającą dziedziniec wewnątrz rezydencji. – Drogę możemy datować na XV wiek – dodaje.
Archeolog z UAM zaznacza, że znalezisko może być najstarszą lub jedną z najstarszych kuchni królewskich zachowanych na terenie ziem polskich. Dotychczas znane i rozpoznane obiekty tego typu datowane są na XVI wiek, natomiast poznański obiekt ma pochodzić z XIV lub XV wieku.
Dalsze poszukiwania archeologów skupią się na studni znajdującej się w kuchni. Jest ona bowiem znana wyłącznie ze źródeł pisanych i zgodnie z dotychczas przeprowadzonymi badaniami, struktura ta zalega pod 2-metrową warstwą gruzu. Wykopaliska są zaplanowane do końca marca 2024 r.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski