Zadziwiające iluzje optyczne
Złudzeniem optycznym nazywamy błędną interpretacje obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. W określonych warunkach jednak mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia. Na kolejnych slajdach przedstawiamy niesamowite iluzje optyczne.
Złudzeniem optycznym nazywamy błędną interpretację obrazu pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w niewłaściwy tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają nam w postrzeganiu. W określonych warunkach mogą jednak powodować tylko pozornie prawdziwe wrażenia. Na kolejnych slajdach przedstawiamy niesamowite iluzje optyczne.
AG / AB WP.PL / wikipedia
Krzywa wieża w Pizie
Spójrz na oba zdjęcia i spróbuj znaleźć różnice. Zauważyłeś, że wieża po prawej jest bardziej pochylona? To ciekawe, ponieważ oba zdjęcia są dokładnie takie same!
W przyrodzie panuje chaos i praktycznie nie zdarza się, że obok siebie znajdują się dwie identyczne rzeczy, dlatego też nasz mózg ma problemy z identyfikacją np. dwóch równoległych do siebie linii.
Co ma wspólnego kaczka z zającem?
Co widzisz na tym zdjęciu? Czasem widać kaczkę, a czasem zająca, choć nie można zobaczyć obu zwierząt jednocześnie. Jest to przykład klasycznej iluzji związanej z gestaltyzmem, czyli poglądem, według którego nasz odbiór świata wynika ze specyficznej interpretacji jego elementów składowych.
Obrazek ten wymyślił w 1899 roku amerykański psycholog Joseph Jastrow. Wykorzystał tę iluzję, aby udowodnić, że człowiek nie tylko widzi świat oczami, ale również ważne jest to, jak przesyłane obrazy są interpretowane przez nasz mózg.
Okręgi Titchenera
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pomarańczowe koło po prawej stronie wydaje się być większe od tego po lewej. W rzeczywistości jednak oba koła są identycznej wielkości. Koło po lewej stronie uznajemy za małe, ponieważ znajduje się w otoczeniu większych obiektów.
Zjawisko to zostało opisane przez brytyjskiego psychologa Edwarda Titchenera, jednak pierwsze badania nad nim przeprowadził niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus i dlatego też określane jest często jako złudzenie Ebbinghausa.
W sieci Hermanna
Jest to klasyczny przykład złudzenia optycznego nazwany od nazwiska niemieckiego psychologa, Ludimara Hermanna. Patrząc na całą siatkę, na przecięciach się białych linii widać szare plamki. Gdy jednak spojrzy się bezpośrednio na to miejsce, plamki znikają. Ta iluzja optyczna oszukuje wzrok poprzez sprytne zaburzenie percepcji światła naszego wzroku.
Zrób to sam
Wygląda jak "Photoshop", ale tak naprawdę zdjęcie wcale nie było przerobione w programie graficznym. Kluczem do stworzenia takiej iluzji było po prostu ustawienia aparatu pod odpowiednim kątem. Jeśli by spojrzeć na tę konstrukcję z innej strony, to okazuje się, że po prostu kostki zostały ułożone w kształt przypominający literę "Z".
Obrazy Roba Gonsalvesa oczarują każdego widza
Kanadyjski artysta Rob Gonsalves znany jest z tego, że tworzy obrazy, w których ludzie i obiekty płynnie znikają pod sobą, płatając figle oglądającemu. Gonsalves jest przedstawicielem dość specyficznego nurtu w malarstwie - magiczny realizm, który polega na tym, że artysta tworzy pewną iluzję optyczną, co sprawia, że każda z jego prac opowiada niezwykłą historię.