Zabrał do domu ciężką skałę. Była cenniejsza niż sądził

Zabrał do domu ciężką skałę. Była cenniejsza niż sądził

Zabrał do domu ciężką skałę. Była cenniejsza niż sądził
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Melbourne Museum
Adam Gaafar
22.11.2021 13:57

David Hole przez lata trzymał w domu kawałek skały, na który natrafił niedaleko Melbourne w Australii. Mężczyzna był przekonany, że wewnątrz znaleziska znajduje się złoto. W rzeczywistości jego odkrycie było znacznie cenniejsze.

Historię Davida Hole’a przytacza serwis Science Alert. W 2015 r. Australijczyk eksplorował teren w Maryborough Regional Park. W pewnym momencie wykrywacz metali naprowadził go na ciężką, czerwonawą skałę zanurzoną w glinie. Hole zabrał bryłę do domu sądząc, że jest ona w istocie samorodkiem. Jego przypuszczenie nie było bezpodstawne, gdyż Maryborough znajduje się w regionie Goldfields, gdzie natrafiono w XIX w. na duże złoża metali szlachetnych.

Cenne znalezisko w Australii

Australijczyk próbował różnych sposobów, aby dostać się do kruszcu. Użył piły do ​​skał, szlifierki kątowej, wiertarki, a nawet zalał bryłę kwasem. Żadne z tych narzędzi nie zdołało jednak zrobić nawet najmniejszego pęknięcia w znalezisku Hole’a.

Po latach mężczyzna postanowił zanieść bryłę do miejscowego muzeum, aby przejrzeli się jej specjaliści. Okazało się, że w rzeczywistości nie był to samorodek, lecz rzadki meteoryt liczący 4,6 mld lat. Badania wykazały, że znajduje się on na Ziemi maksymalnie 1000 lat.

Skała znana obecnie jako meteoryt z Maryborough ważyła 17 kg. Geolodzy muzealni wyjaśnili znalazcy, że jest tak ciężka, ponieważ w przeciwieństwie do standardowych skał ziemskich zawiera bardzo gęste formy żelaza i niklu. Jeden z pracowników muzeum w Maryborough użył piły diamentowej, aby odciąć krawędź meteorytu. Wewnątrz znajdowały się małe zastygłe kropelki. To pozostałości po minerałach krzemianowych, wykrystalizowanych z gorącego obłoku gazu, który uformował Układ Słoneczny.

Kamienny meteoryt znaleziony przez Hole’a należał do grupy chondrytów zwyczajnych H5, które około 4,6 mld lat temu krążyły wokół Słońca. Grawitacja powoli je ze sobą zlepiała, doprowadzając do powstania Ziemi i innych skalistych planet.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (260)