Zabezpieczenia DRM znikną z iTunes?

Zabezpieczenia DRM znikną z iTunes?

Zabezpieczenia DRM znikną z iTunes?
Źródło zdjęć: © Apple
09.12.2008 14:03, aktualizacja: 09.12.2008 14:15

Jeśli doniesienia serwisu AppleInsider okażą się trafne, materiały dostępne w największym multimedialnym sklepie internetowym na świecie zostaną pozbawione cyfrowych mechanizmów zabezpieczających, DRM.

Prezes zarządu Apple, Steve Jobs, już w lutym 2007 r. pisał, że gdyby "wielka czwórka" (czyli największe światowe wytwórnie fonograficzne) zdecydowała się na licencjonowanie firmie nagrań bez wymogu ich zabezpieczania DRM-em, muzyka taka znalazłaby się w iTunes Store.

W kwietniu zeszłego roku w katalogu sklepu pojawiły się nagrania wytwórni EMI bez zabezpieczeń. Od tego czasu miały też toczyć się rozmowy z pozostałymi graczami, Universal, Warner i Sony BMG.

Materiały multimedialne dostępne w sklepie iTunes sprzedawane są z systemem FairPlay - technologia cyfrowych zabezpieczeń ma na celu uniemożliwianie kopiowania plików. FairPlay szyfruje pliki audio i blokuje odtwarzanie ich na "nieautoryzowanych" urządzeniach.

Plik muzyczny można skopiować na dysk dowolnego odtwarzacza iPod, ale liczba komputerów, na których można go odsłuchać, ograniczona jest do pięciu. Lista odtwarzania w programie iTunes, zawierająca takie nagrania, może być nagrana na płycie CD maksymalnie siedem razy.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)