Za udostępnienie konta można iść do więzienia

Za udostępnienie konta można iść do więzienia

Za udostępnienie konta można iść do więzienia
19.08.2009 14:00

Zdarza się, że znajomy chce sprzedać na internetowym serwisie aukcyjnym wycieczkę do ciepłych krajów czy komputer. Osoby, które nie mają takich kont, chętnie korzystają z cudzych serwisów

.

Niestety, czasem taka grzeczność może skończyć się poważnymi konsekwencjami.

Jeżeli znajomy okaże się nieuczciwy i będzie w ten sposób chciał ukryć swoją działalność, użyczający konta naraża się na zarzut firmanctwa. Można dopuścić się go również w internecie. Grozi za nie odpowiedzialność za długi podatkowe i nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Obraz
© (fot. jupiterimages)

Z firmanctwem mamy do czynienia, gdy podatnik działa w celu zatajenia działalności gospodarczej lub jej rozmiarów pod firmą, nazwą lub imieniem i nazwiskiem innego podmiotu i jednocześnie naraża na uszczuplenie podatek.

Michał Nowacki, doradca podatkowy z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, podkreśla, że przy stwierdzeniu firmanctwa możliwa jest odpowiedzialność karna skarbowa, jak i odpowiedzialność za zaległości podatkowe zarówno firmanta, jak i firmującego.

Czy możliwe jest firmanctwo w internecie? W ocenie Roberta Krasnodębskiego, radcy prawnego z Kancelarii Weil, Gotshal & Manges, udostępnienie swojego konta internetowego w serwisach aukcyjnych dla transakcji innej osobie, nawet na grzecznościowych zasadach, może w skrajnych sytuacjach prowadzić do powstania u osoby użyczającej konieczności zapłaty podatku za tę osobę. Identyfikator aukcji internetowej, tzw. nick, pełni na serwisach aukcyjnych podobną funkcję i mieści się w pojęciu nazwy osoby.

Aleksandra Tarka

Z jakiego powodu w większości przypadków grzecznościowego użyczenia konta nie będziemy mieć do czynienia z firmanctwem ? Czy na sankcje można narazić się już po przeprowadzeniu jednej transakcji ? Co jest warunkiem odpowiedzialności firmującego?

Gazeta Prawna

Gazeta Prawna

Gazeta Prawna w internecie www.gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)