Z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ucieka powietrze. Problem jest poważny
Astronauci nie mogą sobie poradzić z wyciekiem powietrza z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Został wykryty już we wrześniu 2019 roku, ale stanowił niewielkie zagrożenie, więc sprawę odłożono na później. Teraz pojawiają się problemy.
19.10.2020 11:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O sprawie uciekającego z ISS powietrza zrobiło się głośno w sierpniu tego roku. Niedawno potwierdzono, że problem nadal istnieje. Wyciek wykryto już rok wcześniej, ale jak dotąd nie poczyniono żadnych kroków, aby się go pozbyć. NASA i Roskosmos wolały się zająć badaniami. Okazuje się, że sprawa wycieku powietrza nie jest tak prosta, jak wcześniej sądzono.
W sierpniu NASA i Roskosmos podjęły decyzję o podjęciu działań. Na jakiś czas odłączono rosyjski moduł Zwiezda, aby ustalić, czy to on powoduje problemy. Wcześniejsze przewidywania naukowców okazały się słuszne. Co więcej, udało się nawet znaleźć miejsce odpowiedzialne za wyciek powietrza.
Wyciek powietrza z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - problemy powoduje rosyjski moduł Zwiezda
15 października udało się wyśledzić wyciek, a naukowcy próbowali załatać szczelinę - twierdzi agencja TASS. Rosyjski kosmonauta Ivan Vagner, który na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa od kwietnia, wpadł na pomysł, jak znaleźć dziurę. Wykorzystał torebkę herbaty, którą spadające ciśnienie skierowało wprost w problematyczne miejsce.
"Zadrapanie", to tak szczelinę określił Vagner, zostało załatane, ale już kolejnego dnia raport kontrolny misji ujawnił, że spadek ciśnienia nadal się utrzymuje. Utrata powietrza się zmniejszyła, ale nadal jest zauważalna. Rosyjska załoga ma skonsultować sprawę z zespołem NASA, aby wykorzystać amerykański rodzaj łatki. Być może w ten sposób uda się sprawnie załatać szczelinę w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Wyciek powietrza z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - czy istnieje zagrożenie?
Aktualnie wyciek powietrza nie stanowi większego zagrożenia dla życia astronautów. Jeśli dziura nie zostanie jednak załatana, sprawa może się zrobić poważna. Różnice ciśnienia mogą doprowadzić do rozerwania szczeliny i w efekcie poważnie uszkodzić stację jednocześnie zagrażając życiu astronautów.
W międzyczasie pojawił się także kolejny problem w rosyjskim module Zwiezda, będącym częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu zaobserwowano uszkodzenie systemu odpowiedzialnego za dystrybucję tlenu. Stało się to tuż po dotarciu na ISS nowych członków załogi.