Z kosmosu przybyło niezwykłe nagranie. To pierwszy raz w historii
NASA ogłosiła pomyślne przeprowadzenie eksperymentu polegającego na komunikacji laserowej z głębokiego kosmosu – czytamy na stronie amerykańskiej agencji kosmicznej. Pierwszy raz w historii NASA udało się strumieniowo przesłać wideo za pomocą lasera z odległości 31 mln km. Na krótkim nagraniu wystąpił kot Taters.
20.12.2023 | aktual.: 20.12.2023 17:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Historyczne wideo transmitowane przez technologię NASA z głębokiego kosmosu trwało 15 sekund. Naukowcy zakodowali je w wiązce lasera bliskiej podczerwieni, a następnie przesłali ze statku realizującego misję Psyche. Przypomnijmy, że to kolejny raz, kiedy sonda przyczyniła się do zrealizowania ważnego dla nauki zadania. Jeszcze w listopadzie br. NASA poinformowała o pozytywnym wyniku testu nowego systemu komunikacji laserowej, w której system DSOC utworzył wiązkę laserową, która przebyła odległość 16 mln km.
Osiągnięcie z listopada – zdaniem naukowców – ma zrewolucjonizować komunikację ze statkami kosmicznymi. Niebagatelne znaczenie dla nauki ma też mieć możliwość przesyłania w kosmosie nagrań wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pokonanie wiązce laserowej odległości 31 mln zajęło 101 sekund – podaje agencja. Pam Melroy z NASA zaznacza, że "to osiągnięcie podkreśla zaangażowanie w rozwój komunikacji optycznej jako kluczowego elementu spełniającego nasze przyszłe potrzeby w zakresie transmisji danych". Zwiększenie przepustowości transmisji danych ma natomiast przyczynić się do osiągnięcia celów w zakresie eksploracji kosmosu i nauki. NASA już teraz informuje, że stale będzie rozwijać technologię komunikacji międzyplanetarnych.
Zobacz nagranie, które pokonało 31 mln km:
Wykorzystywany przez naukowców do wysyłania wiadomości w kosmosie laser stanowi dziś o wiele skuteczniejsze, szybsze i wolne od zakłóceń narzędzie na tle wykorzystywanych wcześniej fal radiowych. W porównaniu ze starszą technologią, wiązki laserowe pozwalają przekazywać dane z prędkością nawet 100-krotnie większą.
Przypomnijmy, że wykorzystywana do komunikacji międzyplanetarnej sonda misji Psyche znajduje się w przestrzeni kosmicznej od października br. i swój cel osiągnie w 2029 r. W tym czasie NASA korzysta z poruszającego się w kosmosie obiektu, aby przeprowadzać testy systemów jak ten z kotem Tatersem na nagraniu.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski