Z czego zrobiona jest oficjalna piłka Mundialu w Brazylii?

Oficjalna piłka Mistrzostw Świata 2014 w Brazylii - "Brazuca" - łączy wiedzę i doświadczenie niemal 30-letniego partnerstwa firm: adidas i Bayer MaterialScience.

Z czego zrobiona jest oficjalna piłka Mundialu w Brazylii?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

–. Większość swoich niezwykłych właściwości „Brazuca” zawdzięcza zewnętrznej powłoce – podkreśla Thomas Michaelis, menadżer projektu kierujący opracowaniem piłki w Bayer MaterialScience. – Powłoka piłki składa się z pięciu warstw poliuretanu o różnej grubości i chropowatej powierzchni. To dzięki nim piłka Mistrzostw Świata jest odporna na ścieranie i niezwykle wytrzymała. Taka budowa gwarantuje odporność na czynniki zewnętrzne oraz na otarcia, jak również odpowiada za elastyczność piłki i utrzymanie jej wyglądu.

Zewnętrzną warstwę pokrycia piłki stworzono z trzech rodzajów poliuretanu o różnej grubości. Odpowiadają one za wytrzymałość piłki na czynniki zewnętrzne i ścieranie, pozwalając utrzymać elastyczność, a także unikatowy wygląd. Zapewnia to optymalny kontakt „Brazuki”. ze stopą gracza oraz zabezpiecza przed wilgocią.

Warstwa środkowa –. o właściwościach przyczepnych - łączy warstwę z tkaniny z kolejnymi. Następna warstwa, o grubości zaledwie jednego milimetra, została stworzona z pianki poliuretanowej Impranil, zawierającej miliony mikrokomórek wypełnionych powietrzem. Niezwykła elastyczność powłoki piankowej powoduje, że kopnięta piłka natychmiast odzyskuje swój idealnie kulisty kształt, zapewniający optymalną trajektorię lotu. Wewnątrz piłki znajduje się balon z kauczuku butylowego.

Powierzchnia typowej piłki futbolowej składa się z 12. 16 czy nawet 32 łat, natomiast „Brazuca” wykonana jest z zaledwie 6 identycznych paneli. Ta symetria ma nie tylko estetyczne, lecz również praktyczne znaczenie: im więcej paneli, tym więcej szwów wchłaniających wilgoć. Mniejsza liczba części składowych oznacza, że piłka jest trwalsza i bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Panele połączone są za pomocą opatentowanej technologii termicznej, przy użyciu specjalnych substancji klejących Dispercoll U, testowanych przez Bayer w różnorodnych warunkach temperatury i ciśnienia. Dzięki nim „Brazuca”. jest praktycznie wodoodporna.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)