Yukon - ultramobilna platforma AMD

Yukon - ultramobilna platforma AMD

Yukon - ultramobilna platforma AMD
06.01.2009 17:04, aktualizacja: 06.01.2009 18:06

Firma AMD zaprezentowała nową platformę mobilną o nazwie kodowej Yukon. Umożliwi ona tworzenie ultramobilnych notebooków, które będą zdecydowanie wydajniejsze od netbooków, a jednocześnie tańsze od dotychczas oferowanych komputerów przenośnych o niewielkich rozmiarach.

Nastąpiła długo oczekiwana reakcja firmy AMD na premierę procesora Intel Atom, stanowiącego podstawę konstrukcji wielu netbooków. Zaprezentowana przez AMD platforma mobilna o nazwie kodowej Yukon nie będzie jednak wykorzystywana do tworzenia netbooków. Ma ona być bowiem stosowana do budowy ultraprzenośnych notebooków, które pod względem wydajności przewyższą netbooki. Ich atutem będzie także niska cena. Przedstawiciele AMD twierdzą, że ultraprzenośne notebooki były dotychczas zbyt drogie, natomiast charakteryzujące się atrakcyjną ceną netbooki nie zapewniały wystarczającej wydajności. Dzięki nowej platformie dostępne będzie rozwiązanie pośrednie - wystarczająco szybkie i funkcjonalne, a jednocześnie stosunkowo tanie.

Yukon będzie filarem notebooków wyposażonych w ekrany o przekątnej od 10 do 14 cali. Ich cena ma zawierać się w przedziale od 499 do 1499 USD. W ramach platformy oferowany jest jednordzeniowy procesor Athlon Neo, taktowany zegarem o częstotliwości 1,6 GHz. Towarzyszy mu chipset M690T oraz zintegrowany układ graficzny Radeon X1250. Producenci będą mogli także korzystać z mobilnej wersji Radeona HD 3410. Komputery zbudowane w oparciu o tę platformę będą oferowane wraz z systemem Windows Vista. AMD nie ujawnia obecnie informacji na temat ceny platformy czy też układu Athlon Neo.

Dzięki zastosowaniu wspomnianych komponentów użytkownicy mogą liczyć między innymi na bezproblemowe odtwarzanie materiałów wideo w formacie Full HD (1080p). Godna odnotowania jest także dostępność złącz DVI i HDMI. W zakresie komunikacji sieciowej obsługiwane będą między innymi połączenia w standardzie Wi-Fi ( 802.11g/n ), a także sieci 3G. Technologie AMD PowerNow! i ATI PowerPlay mają natomiast korzystnie wpływać na czas pracy na bateriach.

Jednym z pierwszych urządzeń zbudowanych w oparciu o nową platformę AMD jest produkt firmy HP oznaczony symbolem Pavilion dv2. Komputer został wyposażony m.in. w podświetlany diodami LED ekran LCD o przekątnej 12,1-cala i rozdzielczości 1280x800 pikseli. Sprzęt będzie oferowany zarówno ze zintegrowanym układem graficznym, jak i - opcjonalnie - z dedykowaną kartą graficzną. Do sprzedaży trafi w kwietniu bieżącego roku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)