Youtuber zawstydził naukowców. Wygrał zakład z fizykiem

YouTuber założył się z profesorem fizyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego o 10 tys. dolarów. Chodziło o udowodnienie, że samochód napędzany wyłącznie wiatrem będzie poruszał się szybciej niż wiatr. W ten sposób YouTuber zaprzeczyłby prawom fizyki.

YouTuber wygrał zakład z fizykiem
YouTuber wygrał zakład z fizykiem
Źródło zdjęć: © YouTube.com | Veritasium
Karolina Modzelewska

Derek Muller, prowadzący naukowy kanał w serwisie YouTube, zaprojektował samochód napędzany wiatrem, którego działanie według ekspertów jest sprzeczne z prawami fizyki. Pojazd przykuł uwagę Alexandra Kusenko, profesora fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim, który postanowił założyć się z Mullerem o 10 tys. dolarów. Chodziło o to, aby YouTuber udowodnił, że jego samochód faktycznie porusza się szybciej niż wiatr.

YouTuber wygrał zakład z fizykiem

Auto zostało wyposażone w specjalny wiatrak, posiada również koła, które napędzają zamontowaną turbinę. Śmigło obraca się do tyłu, generując ciąg. Jak informuje serwis Vice, gdy samochód porusza się zgodnie z kierunkiem wiatru, śmigło obraca się szybciej, podobnie jak koła. Dzięki temu pojazd osiąga prędkość większą niż prędkość wiatru. Kusenko uważał, że nie jest to możliwe, a większa prędkość ma związek z przypadkowymi podmuchami wiatru i bezwładnością. Dlatego bez wahania zgodził się na zakład z YouTuberem.

A Physics Prof Bet Me $10,000 I'm Wrong

Muller udowodnił swoją rację, a jego eksperyment obserwowali eksperci, w tym Bill Nye i Neil deGrasse Tyson. Mężczyzna razem z inną YouTuberką Xylą Foxlin zbudowali model, który poruszał się po bieżni. Gdy wyeliminowali wszystkie wady konstrukcyjne, okazało się, że pojazd za każdym razem nabierał prędkości i poruszał się szybciej niż bieżnia.

Nagranie z całego wydarzenia można obejrzeć na YouTube. Na filmiku Muller przekonuje, że w momencie gdy - prędkość samochodu jest dokładnie równa prędkości wiatru, wydaje się, że śmigło może zapewnić nieskończoną siłę. Dodaje też: - to jest dokładnie to, czego można oczekiwać od dowolnej dźwigni lub koła pasowego. Jeśli jedno ramię dźwigni ma wartość zero, możesz podnieść nieskończony ciężar z dowolną siłą po drugiej stronie.

Kusenko przyznał się do przegrania zakładu i przekazał Mullerowi 10 tys. dolarów (około 38 tys. złotych). YouTuber przekonuje, że rozdysponuje pieniądze w ramach konkursów związanych z komunikacją naukową.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (239)