YouTube blokuje muzyczne pliki wideo

YouTube blokuje muzyczne pliki wideo

11.03.2009 15:42, aktual.: 11.03.2009 15:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spółka córka Google'a YouTube od wczoraj nie pokazuje użytkownikom w Wielkiej Brytanii żadnych klipów wideo z muzyką, które pochodzą z firm płytowych lub też są do nich zgłaszane zastrzeżenia – tzw. premium music videos. W ten sposób platforma wideo reaguje na roszczenia organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi PRS for Music (wcześniej Performig Rights Society) – oświadcza menedżer YouTube'a Patrick Walker we wpisie na blogu YouTube.

Odkąd skończyła się licencja PRS, organizacja postawiła nowe warunki licencyjne, które dla YouTube'a były nie do zaakceptowania. Warunki te nie są przejrzyste i prowadziłyby do wyższych kosztów funkcjonowania serwisu –. wyjaśnia Walker.

Obraz

Według własnych deklaracji YouTube podpisał porozumienia licencyjne z trzema z czterech największych firm płytowych oraz z wieloma firmami niezależnymi. Do tego dochodzą roszczenia formułowane przez firmy i organizacje, które reprezentują interesy piosenkarzy, tekściarzy, kompozytorów i innych twórców. Jak pokazuje obecny przypadek, to może prowadzić do komplikacji –. zauważa Walker. PRS for Music nie jest w stanie wymienić utworów muzycznych, dla których mają obowiązywać licencje, a tym samym niemożliwe jest ich zidentyfikowanie – czytamy dalej w blogu YouTube'a. Tym samym wideoportal zostaje postawiony w sytuacji klienta w sklepie z płytami, który ma kupić niepodpisaną płytę CD, nie wiedząc, jaka muzyka się na niej znajduje.

W swoim komunikacie PRS for Music, występując w interesie słuchaczy i muzyków, stwierdza, że jest zniesmaczone, zszokowane i rozczarowane blokadą filmów wideo. Google podjęło ten krok w środku negocjacji, z własnej inicjatywy i bez uprzedzenia. W ten sposób operator wyszukiwarki potwierdził, że chce płacić muzykom mniej niż do tej pory – i to pomimo rosnącej popularności platformy.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)