YouTube bez tajemnic
Popularny YouTube wciąż kryje wiele sekretów. Dowiedz się, jak znaleźć jego ukryte funkcje, skuteczniej wyszukiwać filmy i pobierać je na swój komputer.
Należący do Google serwis YouTube to jedna z pięciu najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie. Użytkownicy serwisu dodają dziennie ponad miliard nowych filmów. Taka ilość może przytłoczyć każdego. Aby się w tym nie pogubić, naucz się wykorzystywać narzędzia udostępnione przez YouTube oraz inne dedykowane serwisy. Dzięki nim szybciej dotrzesz do szukanych filmów, prześlesz znajomym odnośnik do konkretnej sceny lub skonwertujesz klipy wideo do postaci plików MP4. Za darmo i bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.
Szukanie dla zaawansowanych
Duże możliwości zaawansowanego wyszukiwania filmów oferuje samo YouTube. Po podaniu słowa kluczowego w wyszukiwarce, kliknij odnośnik Search options (interfejs serwisu nie jest w pełni spolszczony) umieszczony nad wynikami wyszukiwania. Wyświetlone zostanie menu z szeregiem opcji. Najlepsze funkcje kryją się na jego końcu.
Zaznaczenie pozycji Closed captions spowoduje wyświetlenie tylko filmów z dodanymi napisami. Z kolei opcja HD (high definition) odpowiada za wyszukanie filmów nagranych w wysokiej rozdzielczości - YouTube obsługuje filmy w rozdzielczości do 1080p.
Kolejne opcje kryją się pod odnośnikiem Additional search options. Oprócz modyfikacji wyszukiwanej frazy (np. wykluczenie niechcianych słów), masz możliwość zawężenia wyszukiwania do konkretnej lokalizacji, wskazanej na mapie (opcja Zawężenie wyszukiwania za pomocą lokalizacji: pokaż położenie).
Mając przed sobą wyniki wyszukiwania, zwróć uwagę na niepozorną opcję Przetłumacz wyniki na mój język, która kryje się u góry listy. Jej zaznaczenie spowoduje automatyczne przetłumaczenie opisów przy każdej z miniaturek. Jeżeli natomiast klikniesz znak plusa w lewym dolnym rogu miniaturki, dodasz film do podręcznej listy odtwarzania. Jej zaletą jest to, że nie trzeba mieć swojego konta w serwisie YouTube, aby z niej skorzystać. Odnośnik do podręcznej listy kryje się w prawym górnym rogu serwisu. Inną funkcją dostępną także dla niezarejestrowanych użytkowników jest historia ostatnio oglądanych filmów, do której odnośnik (Historia) umieszczony jest tuż obok podręcznej listy odtwarzania.
Filmy YouTube w innych serwisach
W skutecznym wyszukiwaniu filmów w serwisie YouTube pomóc mogą także inne strony internetowe. Aby znaleźć filmy powiązane z konkretnym miejscem, skorzystaj z serwisu Mapy Google. Z menu w prawym górnym rogu wybierz Więcej a następnie zaznacz pozycję Filmy wideo. Na mapie wyświetlone zostaną klikalne miniaturki filmów. Z uwagi na ich duże zagęszczenie, lepiej nie włączać tej opcji przy dużym oddaleniu mapy, ponieważ mogą przysłonić ekran.
Jeżeli interesuje cię szukanie według tagów, odwiedź serwis 7AGS Sortuje on zasoby YouTube według słów kluczowych pogrupowanych w różne kategorie (np. aktorzy, muzyka itd.). Serwis Viral Video Chart umożliwia śledzenie na bieżąco najczęściej cytowanych w Sieci filmów z serwisu YouTube. W tym celu analizuje publikacje na blogach i statusy zamieszczone przez użytkowników serwisu Twitter.
Z kolei odwiedzając stronę LoomTV otrzymujesz do dyspozycji rozbudowany odtwarzacz, który czerpie filmy i muzykę z YouTube?a oraz innych serwisów multimedialnych. Przeglądaniu w ten sposób zasobów YouTube?a bliżej jest do oglądania interaktywnej telewizji niż odwiedzin na stronie WWW.
Szybkie ściąganie filmów na dysk
Chociaż YouTube nie udostępnia oficjalnie takiej opcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać dowolny film z serwisu na swój komputer. Możesz to zrobić, korzystając z darmowych narzędzi na stronach internetowych lub specjalnego programu.
Najprostsza metoda polega na odwiedzeniu strony KeepVid. W formularzu podajesz odnośnik do filmu na YouTube i już po chwili masz odnośnik do kilku wariantów pliku z filmem, zapisanego w różnych rozdzielczościach. Wystarczy pobrać wybraną wersję na dysk i gotowe.
Jeżeli natomiast chcesz pobrać jedynie ścieżkę dźwiękową do pliku MP3, skorzystaj z usługi na stronie anjo.to - http://en.anjo.to. Podobnie jak w przypadku KeepVid, wystarczy tylko podać odnośnik do filmu w serwisie YouTube. Możliwe jest także ściągnięcie pliku wideo, ale akurat z tym anjo.to radzi sobie gorzej, nie dając możliwości pobrania pliku w najwyższej dostępnej rozdzielczości.
Nie brak także serwisów służących wyłącznie do wyciągania muzyki z filmów. Przykładowo na stronie ListenToYoutube.com możesz odsłuchać plik przed ściągnięciem lub przesłać link do niego znajomym. Identyczną funkcjonalność oferuje strona VidtoMP3.com.
Najlepsze i najszybsze downloadery
Z programów ułatwiających ściąganie filmów warto wymienić darmowego JDownloadera. Umożliwia on masowe pobieranie filmów z serwisu YouTube (także do postaci plików audio) - możesz więc podać naraz kilka adresów, a program sam ściągnie wszystkie, jeden po drugim.
Innym programem o podobnych możliwościach jest aTube Catcher, który podobnie jak JDownloader rozwijany jest na zasadach open source. Aby pobrać film, wystarczy podać odnośnik i wybrać ustawienia konwersji pliku, takie jak format czy jakość. Program umożliwia kolejkowanie pobrań i konwersję kilku plików jednocześnie. Trzeba jednak odszukać dodatkowe opcje, które kryją się w górnym menu pod pozycją Tools.
Na podobnej zasadzie działa darmowy program TubeQueue. Jego dodatkową zaletą jest wbudowana wyszukiwarka filmów, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o kopiowaniu odnośników do żądanych pozycji. To samo oferuje xVideoServiceThief, z tą różnicą, że jego obsługa jest jeszcze prostsza. Program ma wbudowaną wyszukiwarkę plików i radzi sobie z ściąganiem oraz konwertowaniem kilku filmów jednocześnie. Pozwala także na ustalenie harmonogramu pobrań i łączenie się przez serwer proxy.
Jeżeli nie oczekujesz zaawansowanych opcji pobierania, zainteresuj się polskim darmowym Free Video Downloaderem. Zajmuje tylko kilka megabajtów i nie wymaga instalacji w systemie. Po podaniu odnośnika do filmu, ściągnie go na dysk i skonwertuje do wybranego formatu.
Jednak nie wszystkie z opisanych programów zawsze dobrze radziły sobie z filmami zapisanymi w najwyższym formacie HD 1080p. I to pomimo faktu, że od momentu, gdy YouTube wprowadziło jego pełną obsługę, minęło już sporo czasu. Aby tego uniknąć, zainstaluj udostępniany bezpłatnie program YouTube Downloader HD. Możesz tutaj zaznaczyć opcję pobrania filmu w rozdzielczości HD, z czym aplikacja radzi sobie nadzwyczaj sprawnie.Ukryte funkcje
Wbrew pozorom YouTube kryje jeszcze wiele dodatkowych funkcji, o których jego użytkownicy nie mają pojęcia. Przykładowo, aby przesłać znajomym odnośnik do serwisu, nie musisz przeklejać całego długiego adresu URL. Wystarczy, że użyjesz skrótu youtu.be/ID-filmu (np. youtu.be/wUh3vj1yGpQ). Jeżeli natomiast chcesz podać komuś odnośnik do sceny zaczynającej się w konkretnym momencie, skorzystaj z usług serwisu Splicd. Wystarczy, że podasz link prowadzący do filmu i wpiszesz przedział czasu, który cię interesuje.
YouTube stale eksperymentuje także ze swoim interfejsem. Niedawno zmianie uległ wygląd odtwarzacza filmów. Mało kto jednak wie, że pod adresem youtube.pl/xl funkcjonuje alternatywna wersja serwisu, stworzona z myślą o wyświetlaniu zasobów YouTube na ekranie telewizora.
Więcej nietypowych funkcji zebrano w inkubatorze pomysłów TestTube. Spośród udostępnionych dodatków na uwagę zasługuje projekt Feather, mający za zadanie uprościć interfejs YouTube. Gdy go aktywujesz, wyświetlaniu filmów w serwisie będzie towarzyszyć uproszczone menu, a zaawansowane funkcje zostaną ukryte.
Ciekawa jest także funkcja Music Discovery, przypominająca w działaniu mechanizm rekomendacji utworów zastosowany np. w internetowym radiu Last.fm. Po wpisaniu nazwy wykonawcy, YouTube sam wygeneruje listę odtwarzania, wskazując podobne piosenki i wykonawców.
Na koniec, jeżeli interesuje cię, które filmy zostały usunięte z YouTube z powodu złamania praw autorskich, wejdź na stronę YouTomb, prowadzoną przez studentów amerykańskiej uczelni MIT. Projekt ma na celu nadzorowanie polityki YouTube i wykrywanie ewentualnych nadużyć.
Zabawne sztuczki z YouTube
Chociaż YouTube to zagłębie śmiesznych filmików, zawsze może być jeszcze zabawniej. Odwiedź stronę Benny Hillifier. Po wklejeniu w formularz odnośnika do dowolnego filmu na YouTube, otrzymasz wideo z dźwiękiem podmienionym na motyw muzyczny znany z klasycznego programu rozrywkowego "The Benny Hill Show".
Podobną operację możesz wykonać samodzielnie, korzystając z serwisu YouTube Doubler. Umożliwia on połączenie obrazu i dźwięku z dwóch różnych filmów. Powstają w ten sposób przezabawne miksy, z których te najbardziej popularne trafiają do zestawienia TOP 49. Jeżeli jednak dwa filmy obok siebie to dla ciebie wciąż za mało, wejdź na stronę You3b - umożliwia ona spasowanie ze sobą aż trzech filmów opublikowanych na YouTube.
Z kolei na stronie YooouuuTuuube przygotowano pokaz rodem z tandetnych teledysków z lat 70. Po podaniu odnośnika do filmu na YouTube, obraz zaczyna wirować i dzielić się na wiele małych kawałków, prawie jak w kalejdoskopie.
YouTube zamiast radia?
YouTube to o wiele bardziej rozbudowany serwis, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Udostępnia zaawansowane funkcje wyszukiwania i odtwarzania filmów, dzięki czemu może z powodzeniem zastąpić radio lub zestaw grający.
Gdy dodać do tego możliwości, jakie oferują zewnętrzne serwisy i programy, okaże się, że nie ma rzeczy, której nie dałoby się z YouTube'a zgrać lub dostosować do swoich potrzeb.
Jeżeli zaglądasz na ten serwis przynajmniej raz w tygodniu, takie ułatwienia nie tylko sprawią ci wiele frajdy, ale pozwolą też zaoszczędzić czas.