Wyspecjalizowane Biuro do Walki z Cyberprzestępczością ruszyło

Wyspecjalizowane Biuro do Walki z Cyberprzestępczością ruszyło

Wyspecjalizowane Biuro do Walki z Cyberprzestępczością ruszyło
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek
02.12.2016 10:58, aktualizacja: 02.12.2016 11:59

Powołanie biura ma ułatwić ujawnianie i ściganie cyberprzestępców. To dobrze, bo oszustw w sieci niestety przybywa.

1 grudnia swoją działalność rozpoczęło Biuro do Walki z Cyberprzestępczością. To nie oznacza, że wcześniej temat przestępstw w sieci był lekceważony - od dwóch lat każda komenda wojewódzka policji, łącznie z komendą stołeczną, ma wydział do walki z cyberprzestępczością. Wyspecjalizowane biuro ma jednak wspierać jednostki, a także koordynować działania o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Ważnym elementem pracy będzie opracowywanie “propozycji zmian prawnych regulujących problematykę zwalczania tego typu przestępstw”.

Szybki rozwój nowoczesnych technologii powoduje powstanie nowych zagrożeń i nowych rodzajów przestępczości. Dziś wyspecjalizowane grupy oraz pojedynczy przestępcy wykorzystują między innymi internet, jako narzędzie do popełnienia przestępstw, które często mają charakter międzynarodowy. Dlatego tak ważne jest identyfikowanie i zwalczanie cyberprzestępstw, współpraca na szczeblu krajowym i międzynarodowym z instytucjami państwowymi oraz sektorem publicznym i prywatnym w zakresie metod i form przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni - czytamy w komunikacie.

Skupienie większej uwagi na temacie cyberprzestępczości jest bardzo dobrą wiadomością. Internetowi oszuści czują się bezkarni, czego dowodem był przekręt z wykorzystaniem aukcji na Allegro i OLX - oszukujący wyznawał ofiarom, że nic mu nie mogą zrobić. Nadużyć jest coraz więcej - niedawno pisaliśmy o fałszywych mailach przypominających te z Poczty Polskiej - więc mamy nadzieję, że już niedługo usłyszymy o pierwszych efektach działalności biura. -Powołanie biura ułatwi walkę z przestępczością związaną z użyciem najnowocześniejszych technologii, a do jego głównych zadań należy rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz ujawnianie i ściganie sprawców - informuje policja. Trzymamy więc za słowo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)