Trwa ładowanie...

Wyremontowali historyczny tramwaj. Wkrótce wyjedzie na ulice

4 czerwca Polacy będą obchodzić ważną rocznicę - pierwszych częściowo wolnych wyborów. W Gdańsku z tej okazji już wyjechał na ulice taki sam tramwaj, który kursował 30 lat temu. Sam pojazd jest jeszcze starszy.
Share
Tak wyglądał wyremontowany tramwaj (zdjęcie pochodzi ze zbiorów Sebastiana Zomkowskiego)
Tak wyglądał wyremontowany tramwaj (zdjęcie pochodzi ze zbiorów Sebastiana Zomkowskiego)Źródło: GAiT
d336ukl

Obchody 4 czerwca zbliżają się wielkimi krokami. W Gdańsku z tej okazji na ulice wyjedzie tramwaj, którym mieszkańcy podróżowali w okresie wielkich krajowych przemian. Wprawdzie został lekko podrasowany, ale będzie wyglądał tak, jak w czasie pierwszych częściowo wolnych wyborów.

- Te konkretne wagony przeszły modernizację, mają drzwi starego typu, czyli przeszklone są w nich obie połówki, a więc wyglądają prawie tak, jak wozy jeżdżące po naszym mieście, gdy w 1989 roku zaczynał się w naszym kraju przełom. Wagony 1299 i 1300 pochodzą z września 1982 roku, a wagon 1309 jest z marca 1983 roku. Te pojazdy to bezcenni świadkowie historii, pomost łączący teraźniejszość z tamtym burzliwym politycznie okresem. Stąd i pomysł, by w ten sposób gdańska komunikacja miejska nawiązała do wydarzeń czerwcowych i włączyła się w obchody pierwszych wolnych wyborów - mówi Sebastian Zomkowski, p.o. dyrektora ZTM w Gdańsku w informacji w serwisie GAiT

Przemalowanie na dawne barwy nie wiązało się z dodatkowymi kosztami - zaznaczają pomysłodawcy akcji z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz GAiT (Gdańskie Autobusy i Tramwaje). Wszystko było częścią i tak planowanej cyklicznej odnowy powłoki lakierniczej.

d336ukl

Zobacz też: Lime kontra Hive. Wybieramy najlepsze hulajnogi miejskie

Wagony Konstal 105Na będą częścią obchodów rocznicy 4 czerwca. Widok tramwaju może być gratką nie tylko dla tych, którzy pamiętają tamte czasy i uczestniczyli w wyborach. Dla wielu miłośników komunikacji miejskiej widok tramwaju w starych barwach na pewno będzie frajdą. Oglądać go chcą sympatycy z całego świata.

– Już dziś dochodzą do mnie sygnały od miłośników komunikacji miejskiej nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy, że te trzy wagony będą dla nich stanowić cel wyprawy do Gdańska w najbliższym czasie – dodaje Sebastian Zomkowski.

Czytaj też: Łódź sprzedaje stare tramwaje Konstal 805Na

Akcji odnawiania dawnych pojazdów jest w Polsce więcej. Jeszcze w tym roku we Wrocławiu na tory wyjechać może wagon z… 1901 roku! Obecnie przechodzi modernizację.

d336ukl

Podziel się opinią

Share
d336ukl
d336ukl
Więcej tematów