Wypukłe, proste - teraz zakrzywione. Jak to było z telewizorami

Wypukłe, proste - teraz zakrzywione. Jak to było z telewizorami

Wypukłe, proste - teraz zakrzywione. Jak to było z telewizorami
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
08.05.2014 14:34

Gdy w latach 30-tych ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze telewizory, zapierały dech w piersiach. Nowy wynalazek był w równym stopniu unikatowy co zachwycający. Był to prawdziwy przełom w dziedzinie elektroniki użytkowej, która od tamtego czasu rozwija się w błyskawicznym tempie - zmieniając nie tylko jakość, ale i formę. Najnowsze osiągnięcie w tej dziedzinie, zakrzywione telewizory, to idea inżynierów Samsunga.

Pojawienie się telewizora zrewolucjonizowało dotychczasowy świat –. media, sztukę, a także sposób spędzania wolnego czasu setek milionów ludzi na całym świecie. Kolejny etap telewizyjnej rewolucji nastąpił w 1967 roku, gdy zaczęły się pojawiać pierwsze odbiorniki wyświetlające obraz w kolorze. Realizm był powalający! Mogliśmy na własne oczy zobaczyć otaczający nas świat dokładnie takim, jaki był – pełnym barw. Zachwycaliśmy się pokaźnych rozmiarów i wagi odbiornikami o wypukłych ekranach do czasu aż na początku obecnego stulecia pojawiły się telewizory LCD i plazmowe, a w późniejszym czasie LED i OLED. Pojawienie się płaskich, lekkich i smukłych telewizorów wywołało ogromny zachwyt. Dopiero wtedy dotarło do nas, że dotychczasowe telewizory CRT i ich obraz były dalekie od ideału. Nowe telewizory zachwycały osiąganymi przekątnymi ekranu i eleganckim designem, nie wspominając już o gigantycznym skoku jakościowym jaki wywołało zastosowanie rozdzielczości HD, a później Full HD.

Obecnie znajdujemy się w podobnym momencie w historii rozwoju telewizji, co 1. lat temu – u progu wielkiej zmiany i skoku jakościowego. Ogromnej zmianie ulega forma telewizorów. Były wypukłe, proste – teraz nadszedł czas na modele zakrzywione. Kolejny etap rewolucji w postrzeganiu obrazu telewizyjnego i kształtu samych odbiorników. Przykładowo, już w 2010 roku, zaraz po sukcesie swoich Smart TV LED, Samsung zaczął opracowywać koncepcję sprzętu następnej generacji - telewizorów zakrzywionych. Aby uzyskać doskonałe efekty, członkowie zespołów badawczo-rozwojowych spędzali całe dnie w kinach, oglądając ponad 3 filmy dziennie ze wszystkich możliwych miejsc w salach kinowych. Po licznych obserwacjach, doszli oni do wniosku że kluczem do zapewnienia widzowi wrażeń, które będzie mógł w pełni przeżywać, jest zakrzywiony ekran.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Budowa telewizorów uległa całkowitej zmianie –. zakrzywieniu uległ nie tylko panel telewizora, ale także płyta główna czy nawet śruby montażowe! Krzywizna nowych telewizorów wynosi 4200R. Liczba ta jest wynikiem dokładnych badań przeprowadzonych wśród konsumentów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, podczas których obserwowane były warunki w jakich ludzie oglądają telewizję.

Przeprowadzone testy jednoznacznie udowodniły, że zdaniem konsumentów obraz na telewizorach zakrzywionych jest znacznie lepszej jakości. Można się w niego wręcz "zatopić", ponieważ zapewnia dużo szersze pole widzenia, zbliżone do tego, która ma ludzkie oko. Nawet zawodowi gracze podczas rozgrywek komputerowych osiągali lepsze wyniki, niż ci używający standardowego płaskiego ekranu. Krzywizna zapobiega zniekształceniom obrazu takim jak zakłócenia kontrastu i koloru na krawędziach ekranu, które możemy zaobserwować na płaskich ekranach. W efekcie, osoby oglądające obraz na ekranie zakrzywionego telewizora wykazywały się lepszą orientacją w testach.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Idealnie dopasowana krzywizna ekranu w połączeniu z rozdzielczością Ultra High Definition (czterokrotnie większą niż dotychczasowe Full HD) gwarantują najbardziej realistyczny i pełen szczegółów obraz jaki dotychczas mogliśmy zobaczyć na ekranie telewizora. Dopiero połączenie tych dwóch rozwiązań dostarcza uzasadnionych powodów do zachwytu nad głębią, jakością i detalami obrazu, maksymalnie zbliżonego do rzeczywistości. Pierwsze zakrzywione telewizory pojawią się w sprzedaży w Polsce już w kwietniu –. kolejny etap telewizyjnej rewolucji oficjalnie zawita do nas.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)