Wypożyczone komputery szpiegowały klientów

Wypożyczone komputery szpiegowały klientów

Wypożyczone komputery szpiegowały klientów
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
27.09.2012 10:44, aktualizacja: 27.09.2012 12:48

Firmy z USA wynajmujące komputery instalowały na nich program umożliwiający
szpiegowanie klientów, a program amerykańskiej firmy DesignerWare pozwalał nie tylko na utrwalanie
poufnych danych, ale też na robienie zdjęć klientów w intymnych sytuacjach.

Sprawą zajęła się amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC), która w złożonym pozwie zarzuciła firmom "wykorzystywanie bez zgody klientów ich poufnych danych osobowych oraz robienie im zdjęć kamerą wideo w ich domach bez uprzedzenia". Siedem firm zajmujących się wynajmowanie komputerów oraz producent oprogramowania DesignerWare zawarło ugodę z Federalną Komisją Handlu.

Z informacji FTC wynika, że licencję na program PC Rental Agent posiadało 161. sklepów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Program został zainstalowany na 420 tys. komputerów na całym świecie. Jego główny celem było namierzanie i zdalne blokowanie tych wypożyczonych komputerów, za których używanie klienci nie płacili.

FTC uznała, że firmy mogą korzystać z tego typu oprogramowania, ale zakwestionowała legalność funkcji programu pod nazwą Detective Mode. Pozwalała ona na ściąganie z komputerów poufnych danych osobowych, np.: nazwisk, adresów, haseł do kont użytkownika czy numerów kart kredytowych. Dane były rejestrowane i transmitowane do firm-właścicieli wypożyczonych komputerów. Oprócz poufnych danych odkryto przypadki przesyłania zdjęć wykonanych kamerą wideo częściowo nagich ludzi, bądź par uprawiających seks.

Graham Cluley z firmy Sophos specjalizujące się w zabezpieczaniu komputerów podkreśla, że użytkownicy zawsze powinni rozważnie korzystać z wypożyczanych komputerów.

- _ Kiedy korzystamy z komputera należącego do kogoś innego albo wypożyczonego, nie zawsze wiemy jakie są zainstalowane na nim programy i do czego mogą służyć _ - stwierdził brytyjski ekspert komputerowy. Zaznaczył, że osoby wypożyczające komputer zawsze powinny dokładnie czytać umowę ich wynajmu, a już na pewno tę część napisaną drobnym drukiem.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)