Wykres ujawnia, ile wydawano na wojsko w ciągu ostatnich 100 lat. Kwoty nie mieszczą się w głowie

Wykres ujawnia, ile wydawano na wojsko w ciągu ostatnich 100 lat. Kwoty nie mieszczą się w głowie

Wykres ujawnia, ile wydawano na wojsko w ciągu ostatnich 100 lat. Kwoty nie mieszczą się w głowie
Źródło zdjęć: © Youtube.com | RankingTheWorld
Arkadiusz Stando
17.06.2019 12:22

Od czasu do czasu na youtube'owym profilu RankingTheWorld pojawiają się ruchome wykresy, przedstawiające bardzo interesujące dane z ostatnich kilku lub kilkudziesięciu lat. Tym razem trafiło na wydatki wojskowe, i uwierzcie, nie wszyscy mogliście zdawać sobie sprawę z tego, o jakich liczbach tu mowa.

Wykres prezentuje dane pomiędzy 1914 a 2018 rokiem. Po drodze "mijamy" I wojnę światową, II wojnę światową czy zimną wojnę. Możemy zauważyć także wpływ wydarzeń z 11 września 2001 roku, czy ogromny wzrost chińskiej gospodarki.

Warto zwrócić uwagę szczególnie na wzrost wydatków na militaria przez Niemców w latach 1935-1939. Widać gołym okiem moment, w którym Trzeci Rzesza odrzuca postanowienia podpisane po zakończeniu pierwszej wojny światowej.

Odrzucono ograniczenia traktatu w zakresie ograniczenia liczebności Reichswehry i zakazu powszechnej służby wojskowej w roku 1935, złamała postanowienia co do demilitaryzacji Nadrenii w marcu 1936.

Podobna sytuacja zachodzi tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Tym razem mocno w górę poszły wydatki na militaria w Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Do roku 1990 oba państwa idą praktycznie łeb w łeb, ciągle prześcigając się nawzajem. Później Rosja praktycznie wypada z wyścigu.

Pod koniec wykresu widzimy jak Chińczycy sukcesywnie gonią Stany Zjednoczone. Już kilka tygodni temu sporo mówiło się o tym, jak ogromną flotą jest Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Liczba okrętów rośnie tak szybko, że zaczyna brakować nazw, które nadawane są według tradycyjnego klucza - czytaj więcej tutaj.

Zdziwić niektórych może brak Izraela w końcówce tego rankingu. Wedle danych z 2017 roku, to państwo przoduje w ilości wydawanych pieniędzy na wojsko, przeliczając wydatki na jednego mieszkańca. Izrael wydaje średnio 2193,8 dolarów na głowę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)