Wyjątkowe odkrycie na Księżycu. Potwierdzono istnienie ogromnej jaskini

Naukowcy potwierdzili istnienie pierwszej jaskini na powierzchni Księżyca. Odkrycie dokonane niedaleko miejsca, gdzie Neil Armstrong jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na naturalnym satelicie Ziemi, może znacząco wpłynąć na przyszły podbój Księżyca. Choć ten konkretny obszar nie jest idealny na przyszłe kolonie, obecność jednej jaskini sugeruje możliwość istnienia ich większej liczby.

Na Księżycu może istnieć wiele jaskiń
Na Księżycu może istnieć wiele jaskiń
Źródło zdjęć: © Arizona State University, GSFC, NASA
oprac. KMO

W 2010 r. misja NASA: Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) za pomocą instrumentu Miniature Radio-Frequency (Mini-RF) zidentyfikowała potencjalne wejście do jaskini. Zauważono je na powierzchni Księżyca w regionie Mare Tranquillitatis (Morza Spokoju). Jest to miejsca lądowania modułu księżycowego Apollo 11, statku pierwszej załogowej misji księżycowej, który dotarł na księżyc 55 lat temu.

Jaskinie na Księżycu pomogą kolonizacji

Badania pokazują, że jaskinia jest prawdopodobnie płaska i wystarczająco przestronna, by pomieścić mniejszą osadę. Zdaniem ekspertów ma długość do 80 metrów, szerokość 45 metrów, wysokość ok. 100 metrów i leży 150 metrów pod powierzchnią. Jaskinia mogłaby zapewnić schronienie astronautom, a także zabezpieczyć ich przed promieniowaniem kosmicznym i ekstremalnymi temperaturami, które panują na Księżycu.

Profesor Lorenzo Bruzzone, cytowany przez IFLScience, podkreślił: "Te jaskinie są teoretyzowane od ponad 50 lat, ale po raz pierwszy w historii wykazaliśmy ich istnienie". Dodał też, że pomogły w tym złożone techniki przetwarzania sygnałów, które badacze niedawno opracowali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obserwacja z powietrza. Kamuflaż INVISI-TEC IR

Mare Tranquillitatis nie jest jednak idealnym miejscem dla trwałej kolonizacji - brak tam kluczowego składnika, jakim jest lód. Naukowcy nie tracą jednak nadziei, że podobne schronienie uda się znaleźć w innych częściach Księżyca. Zwłaszcza że wyniki badań opublikowanych na łamach "Nature Astronomy", otwierają nowe możliwości poszukiwań podobnych struktur w bardziej dogodnych lokalizacjach, zwłaszcza na biegunach Księżyca.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)