Wygląda jak zwykły autobus. To naprawdę wyjątkowy tramwaj

Wygląda jak zwykły autobus. To naprawdę wyjątkowy tramwaj

Wygląda jak zwykły autobus. To naprawdę wyjątkowy tramwaj
Źródło zdjęć: © CGTN | CGTN
Adam Bednarek
09.06.2017 10:47

Na pierwszy rzut oka ten pojazd to po prostu autobus, który porusza się po zwykłej drodze. Ta technologia to jednak coś znacznie więcej - rewolucyjne podejście do tramwaju. Choć można dyskutować, czy potrzebne...

Jaki jest tramwaj, każdy wie - jeździ po torach, jest przypięty do drutów. Patrząc na projekt Chińczyków, od razu powiedzielibyśmy, że to autobus. Tymczasem to bardzo nowoczesny i oryginalny tramwaj:

Chiński pojazd może jeździć tylko po wyznaczonej trasie, co łączy go z tradycyjnym tramwajem. Szczegóły ukryte są na jezdni i w jej okolicach - zamiast prawdziwych torów, mamy do czynienia z “wirtualnym torem”, który wyznaczają pasy. Tramwaj naszpikowany jest czujnikami, podobnie jak droga, po której się porusza. Te są niezbędne, by pojazd mógł jechać po wyznaczonej trasie i co najważniejsze - bez maszynisty.

Bateria w pojeździe pozwala mu przejechać 25 kilometrów na jednym ładowaniu. Nietypowy tramwaj może rozpędzić się nawet do 70 km/h. Jego plusem są doczepiane wagony, niczym w pociągu.

Chińskie rozwiązanie jest ponoć tańsze i łatwiejsze w przygotowaniu niż tradycyjna sieć. Z pomysłu skorzystać mogłyby więc mniejsze miasta, których nie stać na przebudowę. Albo po prostu nie ma miejsca na dodatkowe torowisko. Na ulice chińskiego Zhuzhou Autonomous Rail Rapid Transit - bo taką nazwę nosi pojazd - wyjechać ma już w 2018 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)