Wyginana klawiatura przyszłości

Wyginana klawiatura przyszłości

Wyginana klawiatura przyszłości
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
24.05.2012 12:53, aktualizacja: 24.05.2012 15:06

W rozstrzygniętym ostatnio konkursie współorganizowanym przez Microsoft i University of the Arts London pierwsze miejsce zajął autor projektu wielofunkcyjnej, elastycznej klawiatury KeyFlex

Przed uczestnikami konkursu postawiono zadanie stworzenia innowacyjnej technologii odpowiedzialnej za interakcje człowieka z komputerem - innymi słowy konkurencji dla standardowych myszek i klawiatur. I choć przedstawiono wiele kreatywnych pomysłów - między innymi kapsułę do gier, rozszerzającą otoczenie gry na przestrzeń rzeczywistą czy giętki aparat fotograficzny oparty na wykorzystaniu konceptu ekranów elastycznych - pierwsze miejsce zajął 24-letni Szwed Victor Johansson, który stworzył KeyFlex, projekt klawiatury przyszłości. Została ona zaprojektowana do używania w środowiskach niewymagających kursora, czyli na przykład w systemie Windows 8. Urządzenie posiada standardowy zestaw klawiszy w układzie QWERTY, ponadto użytkownik ma możliwość skręcania i wyginania elastycznego tworzywa - do każdego z tych ruchów przypisana ma być konkretna funkcja: do obsługi plików multimedialnych, do zarządzania oknami, do korzystania z serwisów społecznościowych. Autor projektu przewidział nawet specjalne ruchy
klawiatury, które miałyby umożliwić polubienie postu na Facebooku czy podzielenie się ze znajomymi jakimś plikiem lub linkiem.

Decyzja jurorów o tym, by spośród wszystkich pomysłów, nagrodzić właśnie klawiaturę, najbardziej podstawowe urządzenie sterujące, świadczy, że jego pozycja wciąż pozostaje niezagrożona - nawet mimo praktykowanego obecnie wdrażania technologii sterowania komputerami i telewizorami za pomocą gestów czy głosu - mówi Marcin Gutkiewicz z Microsoft Hardware.

Obchodzący w tym roku swoje 30. urodziny dział Microsoft Hardware, posiada wieloletnie już doświadczenie w konstruowaniu klawiatur. Nad pierwszą klawiaturą wprowadzoną do sprzedaży masowej w roku 1994, zespół Microsoft pracował przez 18 miesięcy, podczas których odbywały się liczne testy ergonomiczne i jakościowe. Efektem prac była Natural Keyboard, w której ciąg klawiszy przełamany został na pół w celu wspomagania naturalnego ułożenia dłoni i nadgarstków podczas pisania.

Wraz z rozwojem technologicznym i wprowadzaniem na coraz szerszą skalę urządzeń bezprzewodowych, w roku 200. Microsoft Hardware przedstawił zestaw Wireless Optical Desktop with Bluetooth - pierwszy z oferty firmy, który umożliwiał połączenie z komputerem nie tylko myszy, ale również klawiatury za pomocą Bluetooth. W dwa lata później zadebiutowały pierwsze klawiatury z linii Comfort Curve. Specjalnie opracowany kształt tych urządzeń, charakteryzował się ergonomicznym wygięciem klawiatur. Jedną z najpopularniejszych do dnia dzisiejszego klawiatur z serii Comfort Curve jest zaprezentowana w roku 2005 Natural Ergonomic Keyboard 4000, posiadająca także specjalną podkładkę pod nadgarstki oraz możliwość odwrócenia nachylenia klawiatury.

Nie zaprzestając prac nad ulepszeniami ergonomicznymi, Microsoft zaczął przykładać coraz większą wagę do nowoczesnego designu swoich produktów. Podążając za królującym we wzornictwie przemysłowym minimalizmem, w roku 201. przedstawił Arc Keyboard - elegancką, wygiętą klawiaturę mierzącą niewiele ponad 30 cm długości i ważącą 350 gramów. Rok później do sprzedaży wprowadzono Bluetooth Mobile Keyboard 5000 - kolejną miniaturową klawiaturę, kompatybilną nie tylko z komputerami stacjonarnymi i laptopami, ale również z tabletami.

Kierunek obrany przez Microsoft, wyraźnie wpłynął na projekt KeyFlex - klawiatura kształtem przypominająca Arc Keyboard oraz zdolna do obsługi różnych urządzeń, niczym Bluetooth Mobile Keyboard 5000. kontynuuje i unowocześnia funkcjonalność znanych gadżetów Microsoft. Czy tego typu klawiatury mają szansę pojawić się niebawem na półkach sklepowych? Jedno jest pewne - klawiatura komputerowa nigdzie się nie wybiera, jednak by utrzymać swoją pozycję, musi zwiększyć obecną funkcjonalność.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)