Wydajne smartfony do 1000 i 1500 zł. Średnia półka w zasięgu ręki

Wydajne smartfony do 1000 i 1500 zł. Średnia półka w zasięgu ręki
Źródło zdjęć: © iStock.com

05.10.2018 14:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cena smartfona ze "średniej" półki waha się od kilkuset złotych do nawet 1500 zł. Kupując telefon na kilka lat, warto zadbać o jak najlepszy układ podzespołów. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nieprędko zdecydujesz się na kolejną wymianę.

Nawet najtańsze telefony mają sporo do zaoferowania w kwestii jakości podzespołów. Jeśli więc twój smartfon zaczyna niedomagać, być może warto wymienić go na lepszy model.

Jaki procesor w smartfonie

Podstawą dla osób, które zmierzają spędzać dużo czasu na surfowaniu po sieci czy oglądania filmów w dobrej jakości 4k jest procesor. Smartfon, który ma zastępować mały, poręczny komputer musi mieć wysokiej jakości podzespoły, by obsługiwać wiele aplikacji w tle w tym samym czasie. To od procesora zależy, jak szybko będzie przetwarzać informacje. Jeśli będzie zbyt słaby, długie wczytywanie i zacinanie się aplikacji znacznie utrudni obsługę sprzętu.

Obraz
© Youtube.com | fot. youtube.com / LaptopMedia

Obecnie na rynku można spotkać smartfony z kilkoma rodzajami procesorów. Najbardziej popularne są podzespoły Snapdragon, które montuje się w większości smartfonów dostępnych na rynku. Huawei umieszcza w swoich telefonach procesory Kirin, a z kolei smartfony Samsung posługują się podzespołami Exynos. Samsung Galaxy S7 z ośmiordzeniowym procesorem Exynos 8890 to wciąż jedno z najbardziej wydajnych urządzeń dostępnych na rynku. Częstotliwość taktowania 2300 MHz pozwoli na obsługę podstawowych aplikacji, a dodatkowo umożliwi granie w nowsze i bardziej wymagające gry mobilne.

Smartfon do 1000 zł z 3 GB RAM

Aby smartfon zachował odpowiednią wydajność, powinien również mieć odpowiednią ilość pamięci operacyjnej. Zasoby urządzenia są regularnie wykorzystywane nawet podczas najprostszych czynności. Każde użycie pliku wymaga odpowiedniej ilości pamięci RAM, by działać płynnie. Jeśli podczas obsługi cała dostępna pamięć zostanie wykorzystana, pojawią się problemy z wydajnością. Należy pamiętać, zarówno system operacyjny, jak i układ graficzny stale wykorzystuje RAM do działania. Im lepsza jakość grafiki, tym więcej pamięci potrzebuje jakakolwiek aplikacja, by działać sprawnie.

Obecnie nawet urządzenia z 2 GB RAM mogą poradzić sobie z obsługą podstawowych czynności każdego użytkownika telefonu. Przy zwiększeniu pamięci RAM do 3 GB mogą być odczuwalne lekkie spadki wydajności przy obsługiwaniu bardzo wymagających procesów, w smartfonach od 4 GB wzwyż problem ten właściwie nie występuje, gdyż urządzenie w normalnych warunkach i tak nie będzie w stanie wykorzystać całej dostępnej pamięci RAM.

Smartfon z dobrym aparatem

Fotografowie-amatorzy z pewnością docenią smartfony z dobrym aparatem, który oferuje przyzwoitą jakość zdjęć. Należy pamiętać, że duża liczba megapikseli nie zawsze musi się pokrywać z ostrością zdjęć i nasyceniem kolorów. Ważniejszy jest tu rodzaj wbudowanej matrycy. Im będzie większa, tym lepsze zdjęcia można będzie zrobić. Zbyt duża liczba pikseli zgromadzona na niewielkiej matrycy sprawi, że będą one wychwytywać o wiele mniej światła. To z kolei generuje większe szumy, charakterystyczną "mgłę" na zdjęciach nocnych i zbyt zacienione zdjęcia przy sztucznym oświetleniu. Aparat z identyczną liczbą megapikseli zrobi lepsze zdjęcia na kompakcie lub lustrzance niż smartfonie ze zbyt małą matrycą.

Obraz
© Pixabay.com

Z pewnością każdy użytkownik smartfona zauważył, że jakość zdjęć drastycznie spada wieczorem, gdy oświetlenie jest bardzo słabe. Jest to spowodowane między innymi wielkością sensora oraz jakością przysłony. Im jaśniejszy obiektyw i większy sensor, tym więcej światła przedostaje się do matrycy, a to z kolei przekłada się na jasność i szczegółowość cyfrowego obrazu. Jakość przysłony oznacza się literą f, na przykład f/2,4. Im mniejsza wartość, tym więcej światła trafia na matrycę i co za tym idzie lepsza jakość zdjęć.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)