Wydaje ci się, że dzwoni telefon nawet kiedy nie dzwoni?

Jesteś jedną z tych osób, którym wydaje się, że telefon wibruje lub dzwoni, mimo że tak nie jest? A czy jesteś osoba strachliwą? Osoby odznaczające się wysokim poziomem lęku w relacjach interpersonalnych częściej mają wrażenie, że ich telefon dzwoni lub wibruje, choć w rzeczywistości wcale tego nie robi – twierdzą badacze z Uniwersytetu Michigan (USA).

Wydaje ci się, że dzwoni telefon nawet kiedy nie dzwoni?
Źródło zdjęć: © Stepan Popov / CC

W ostatnich latach telefony komórkowe stały się jednym z podstawowych narzędzi komunikacyjnych. Dzięki rozmowom, SMS-om, chatom ludzie pozostają ze sobą w stałym kontakcie i mogą w każdej chwili przekazać sobie ważne wiadomości. Sprawia to jednak, że czasem - w obawie przed przeoczeniem istotnej informacji - robią się nadmiernie wyczuleni na dźwięki i sygnały telefonu. Nierzadko dochodzi do tego, że wydaje im się, że słyszą dzwonek smartfona lub czują jego wibracje, a po chwili przekonują się, że to tylko złudzenie. Według amerykańskich naukowców najczęściej doświadczają tego osoby z podwyższonym poziomem lęku.

Wyniki badania publikuje czasopismo „Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking”. W badaniu uczestniczyło 16. studentów, którzy wypełniali kwestionariusze dotyczące ich stylu przywiązania, poczucia bezpieczeństwa w relacjach interpersonalnych i skłonności do poszukiwania wrażeń. Badani odpowiadali również na pytania o doświadczenia polegające na słyszeniu bądź odczuwaniu fantomowych (nieistniejących) dźwięków i wibracji telefonu. Deklarowali, jak często i w jakich sytuacjach im się to zdarza.

Rezultaty badania pokazały, że słyszenie fantomowych dźwięków i odczuwanie fantomowych wibracji to zjawisko występujące najczęściej u osób o lękowym stylu przywiązania, zarówno u tych, które boją się odrzucenia (i robią wszystko, by do niego nie dopuścić), jak i u tych, które boją się bliskości (i starają się zachować w stosunku do innych bezpieczny dystans). Autorzy badania uważają, że osoby przejawiające podobne lęki i doświadczające fantomowych sygnałów, są w większym stopniu narażone na kłopoty zdrowotne, w tym bóle głowy, stres i problemy ze snem.

*Zgadzacie się z wynikami tego badania? Jak jest u was? Bo, jeśli nie jesteście lękliwi, możecie 'cierpieć' na FOMO. * FOMO (fear of missing out) to strach przed przegapieniem czegoś (powiadomienia, ważnego artykułu, wiadomości z Facebooka itp). Mówiąc najprościej - strach przed tym, że coś nas ominie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)