Wydaje ci się, że dzwoni telefon nawet kiedy nie dzwoni?

Wydaje ci się, że dzwoni telefon nawet kiedy nie dzwoni?

Wydaje ci się, że dzwoni telefon nawet kiedy nie dzwoni?
Źródło zdjęć: © Stepan Popov / CC
10.02.2016 14:04, aktualizacja: 10.02.2016 15:23

Jesteś jedną z tych osób, którym wydaje się, że telefon wibruje lub dzwoni, mimo że tak nie jest? A czy jesteś osoba strachliwą? Osoby odznaczające się wysokim poziomem lęku w relacjach interpersonalnych częściej mają wrażenie, że ich telefon dzwoni lub wibruje, choć w rzeczywistości wcale tego nie robi – twierdzą badacze z Uniwersytetu Michigan (USA).

W ostatnich latach telefony komórkowe stały się jednym z podstawowych narzędzi komunikacyjnych. Dzięki rozmowom, SMS-om, chatom ludzie pozostają ze sobą w stałym kontakcie i mogą w każdej chwili przekazać sobie ważne wiadomości. Sprawia to jednak, że czasem - w obawie przed przeoczeniem istotnej informacji - robią się nadmiernie wyczuleni na dźwięki i sygnały telefonu. Nierzadko dochodzi do tego, że wydaje im się, że słyszą dzwonek smartfona lub czują jego wibracje, a po chwili przekonują się, że to tylko złudzenie. Według amerykańskich naukowców najczęściej doświadczają tego osoby z podwyższonym poziomem lęku.

Wyniki badania publikuje czasopismo „Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking”. W badaniu uczestniczyło 16. studentów, którzy wypełniali kwestionariusze dotyczące ich stylu przywiązania, poczucia bezpieczeństwa w relacjach interpersonalnych i skłonności do poszukiwania wrażeń. Badani odpowiadali również na pytania o doświadczenia polegające na słyszeniu bądź odczuwaniu fantomowych (nieistniejących) dźwięków i wibracji telefonu. Deklarowali, jak często i w jakich sytuacjach im się to zdarza.

Rezultaty badania pokazały, że słyszenie fantomowych dźwięków i odczuwanie fantomowych wibracji to zjawisko występujące najczęściej u osób o lękowym stylu przywiązania, zarówno u tych, które boją się odrzucenia (i robią wszystko, by do niego nie dopuścić), jak i u tych, które boją się bliskości (i starają się zachować w stosunku do innych bezpieczny dystans). Autorzy badania uważają, że osoby przejawiające podobne lęki i doświadczające fantomowych sygnałów, są w większym stopniu narażone na kłopoty zdrowotne, w tym bóle głowy, stres i problemy ze snem.

*Zgadzacie się z wynikami tego badania? Jak jest u was? Bo, jeśli nie jesteście lękliwi, możecie 'cierpieć' na FOMO. * FOMO (fear of missing out) to strach przed przegapieniem czegoś (powiadomienia, ważnego artykułu, wiadomości z Facebooka itp). Mówiąc najprościej - strach przed tym, że coś nas ominie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)