Wyciskarka wolnoobrotowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem

Wyciskarka wolnoobrotowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem

Wyciskarka wolnoobrotowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
05.06.2019 13:02, aktualizacja: 11.10.2022 15:28

Wyciskarka obrotowa pozwoli na wprowadzenie do naszej diety świeżych soków z warzyw i owoców. Wybór wyciskarek do soków na rynku jest jednak na tyle duży, że może być ciężko się połapać. Podpowiadamy, jak wybrać model, który spełni nasze oczekiwania.

Wyciskarka wolnoobrotowa ślimakowa to prosty i zdrowy sposób na wprowadzenie do swojej diety większej ilości warzyw i owoców. Przeglądając ofertę sklepów, szybko zauważymy, że nie należą one do najtańszych sprzętów AGD, dlatego przez zakupem warto dobrze się zastanowić, który model spełni najlepiej nasze oczekiwania i potrzeby.

Wyciskarka wolnoobrotowa – jak działa?

Działaniewyciskarki do soków opiera się na miażdżeniu produktów przez wałek ślimakowy (jeden w przypadku wyciskarki jednoślimakowej lub dwóch w wyciskarce dwuślimakowej). Owoce lub warzywa są miażdżone, dzięki czemu powstaje klarowny sok.

Wyciskarka wolnoobrotowa – opinie

Większość osób, które zdecydowały się na zakup wyciskarki ślimakowej bardzo ceni sobie sok tak przygotowywany. W opiniach, które możemy znaleźć w sieci, kupujący często twierdzą, że sok z wyciskarki jest znacznie smaczniejszy i nie rozwarstwia się, jak ma to w przypadku świeżego soku z sokowirówki.

Droższe modele są również wyposażone w szereg dodatkowych funkcje, jednak nie wszystkie użytkownicy uważają za niezbędne. Zwracają jednak uwagę na to, ze urządzenie jest ciche w pracy i stosunkowo łatwe w czyszczeniu. Minusem może być mały otwór sadowy, ale obecnie coraz więcej producentów zwraca na to uwagę i przeprojektowuje swoje wyciskarki wolnobrotowe.

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa będzie najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ poszczególne wyciskarki różnią się ceną, funkcjonalnością oraz sposobem wyciskania soków. Wyróżniamy dwa główne typy:

  • Wyciskarki pionowe wolnoobrotowe – przyciągają stosunkowo niskimi cenami, małymi rozmiarami i wygodną obsługą. Dzięki temu, że wałek umieszczony jest pionowo, nie trzeba dopychać składników podczas przygotowywania soku. Ten typ wyciskarek oferuje jednak często znacznie mniej funkcji dodatkowych niż modele poziome. Powoli jednak się to zmienia i w nowych wyciskarkach pionowych możemy znaleźć funkcje do tej pory zarezerwowane jedynie dla droższych modeli poziomych.
  • Wyciskarki poziomie wolnoobrotowe – ślimak (wałek) położony jest prostopadle do otworu wsadowego. Możemy wybrać wyciskarkę jednoślimakową lub dwuślimakową, z tym, że te drugie bywają naprawdę drogie (ceny wahają się do ok. 6000 zł). Ponieważ wałek jest położony poziomo, to grawitacja nie pomaga składnikom przesuwać się i cały czas muszą być one przez nas popychane. Niemniej zwykle oferują więcej funkcji dodatkowych i dokładniej radzą sobie z wyciskaniem soków, ale z drugiej strony są cięższe i zajmują więcej miejsca w kuchni.

Wyciskarki do sków – na co zwrócić uwagę?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wyciskarkę pionową czy poziomą, to należy zwrócić uwagę także na niektóre parametry techniczne urządzenia:

  • Moc silnika przełoży się na liczbę obrotów na minutę, a tym samym wydajność urządzenia.
  • Materiał wykonania – wszystkie materiały powinny być bezpieczne dla zdrowia i posiadać odpowiednie certyfikaty
  • Ślimak – wykonany z dobrego materiału będzie miał pozytywny wpływ na klarowność soku, no i będzie wytrzymalszy
  • Regulacja mocy i prędkości obrotów – pozwolą lepiej dopasować parametry przygotowania soku do używanych składników
  • Łatwość czyszczenia – wpłynie na pewno pozytywnie na to, jak często i chętnie będziemy sięgać po sprzęt
  • Dodatkowe funkcje – w zależności od tego, ile chcemy wydać na wyciskarkę, możemy wybrać model wyposażony w dodatkowe nakładki, które pozwalają uzyskiwać sok z traw, owoców jagodowych, a także przygotowywać sorbety, smoothie, koktajle, "mleko" orzechowe czy nawet makarony
Wyciskarki wolnoobrotowe – ranking redakcji

Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom z serii HH

Jedna z popularniejszych serii wyciskarek pionowych od Hurom i jeden z czołowych modeli na rynku. Hurom to marka, która jest na rynku od 1974 roku, a seria HH prezentuje świetny stosunek jakości do ceny.

Obraz
© Materiały prasowe

Wyciskarka wolnoobrotowa Zelmer
Zelmer JuiceMaker One to kolejna niedroga wyciskarka pionowa. Unikalny system wyciskania SES sprawia, że poza sokiem możemy również wykorzystać pozostały miąższ z wyciskanych produktów.

Obraz
© Materiały prasowe

Wyciskarka wolnoobrotowa Philips
Wyciskarka pozioma Philips HR1889/70 to solidna propozycja, którą możemy polecić przede wszystkim za łatwość czyszczenia, dużą wydajność oraz bardzo duży otwór wsadowy, co znacznie ułatwia przygotowywanie soków.

Obraz
© Materiały prasowe

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka?

Warto również wspomnieć o tym, że przed zakupem powinniśmy się zastanowić, czy w ogóle jest nam potrzebna wyciskarka wolnoobrotowa i czym różni się ona od sokowirówki. Wyciskarka ślimakowa pracuje wolniej, dzięki czemu sok pozyskiwany jest w niższej temperaturze, co z kolei pozwoli na zachowanie większej ilości witamin i błonnika. Sok tak przygotowany może być trzymany w lodówce przez około dobę.

Z kolei sok z sokowirówki należy spożyć od razu po przygotowaniu – inaczej ulega rozwarstwieniu. Wysoka temperatura, jaką wytwarzają ostrza sokowirówki podczas pracy, sprawia, że sok jest też mniej bogaty w składniki odżywcze. Główną zaletą sokowirówek jest ich niska cena oraz szybkość działania.

Wyciskarki wolnoobrotowe do soku oferują wiele różnorodnych funkcji, a na rynku dostępne są modele w różnych przedziałach cenowych. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi, łatwiej będzie wam wybrać wyciskarkę do soków dla siebie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)