Wyciek ujawnił supertajny oddział komandosów działający dla wywiadu
Omyłkowe wysłanie maila do niewłaściwych osób sprawiło, że na jaw wyszło istnienie supertajnej jednostki specjalnej.
23.06.2021 16:22
Brytyjskie ministerstwo obrony przez przypadek wysłało e-mail zawierający listę żołnierzy awansowanych na wyższe stopnie podoficerskie na rządową listę dystrybucyjną obejmującą setki wojskowych i cywilnych pracowników rządowych. Nie byłby to szczególnie poważny problem, gdyby nie fakt, że w mailu znajdowały się nazwiska żołnierzy służących w jednostce specjalnej tak tajnej, że do tej pory nie było nawet wiadomo, że istnieje.
Na liście awansów, wbrew regulacjom nakazującym utrzymywać ich dane w tajemnicy, zostało wymienieni żołnierze legendarnych jednostek specjalnych: czternastu ze Special Air Service, czterech z bratniego Special Boat Service (SBS) oraz pięciu z Special Reconnaissance Regiment (SRR). Jednak prawdziwą sensację wzbudził fakt, że znalazł się na niej też żołnierz, którego przydział został opisany jako "E Squadron".
E Squadron okazał się być najtajniejszą, pilnie ukrywaną jednostką specjalną do szczególnych zadań. Stanowi ona owoc współpracy między wojskiem i brytyjskim wywiadem (MI6) a w jej skład wchodzą wybrani żołnierze SAS oraz agenci MI6. Organizacyjnie, jednostka występująca także pod kryptonimem Increment jest prawdopodobnie częścią Special Air Service i stacjonuje w bazie SAS w Hereford.
Głównym zleceniodawcą jest natomiast dla E Squadron wywiad. Misje, wykonywane najczęściej poza granicami kraju, mają obejmować ochronę osobistą szczególnie ważnych osób, ewakuację ludzi, prowadzenie rozpoznania oraz wsparcie tajnych operacji w najtrudniejszych miejscach na świecie, takich jak Rosja, Iran, Chiny czy Korea Północna.
W wykonywaniu ich zadań pomaga żołnierzom Increment fakt, że wielu z nich jest rekrutowanych spośród wielu mieszkających na terenie Zjednoczonego Królestwa grup etnicznych. Mający korzenie na Fiji, Malcie czy Jamajce, albo pochodzący z Pakistanu, Indii lub Nigerii żołnierze mogą łatwiej wtapiać się w otoczenie w kraju, w którym będą operować.
Operatorzy E Squadron działają pod przykrywką, wykorzystując sfabrykowane życiorysy i osobowości. Dlatego w ich przypadku wyciek prawdziwych danych jest szczególnie niebezpieczny.