Wybuch wulkanu w Indonezji. Ewakuowano blisko 3 tys. osób [Zobacz wideo]

Wybuch wulkanu w Indonezji. Ewakuowano blisko 3 tys. osób [Zobacz wideo]

Wybuch wulkanu w Indonezji. Ewakuowano 2 800 osób
Wybuch wulkanu w Indonezji. Ewakuowano 2 800 osób
Źródło zdjęć: © YouTube
30.11.2020 08:18, aktualizacja: 02.03.2022 15:57

Wybuch wulkanu Lewotolo, znajdującego się na jednej z indonezyjskich wysp, wywołał panikę wśród mieszkańców. Władze podjęły decyzję o ewakuacji prawie 3 tysięcy osób z 28 okolicznych wiosek. Jak dotąd nie ma informacji o ofiarach i poszkodowanych.

Do wybuchu wulkanu znajdującego się w północno-środkowej części wyspy Lembata na obszarze Małych Wysp Sundajskich Wschodnich w Indonezji, doszło w niedzielę ok. 9:45 czasu lokalnego. Lewotolo wyrzucił w niebo strumień popiołu na wysokość czterech kilometrów.

Erupcja wywołała panikę wśród mieszkańców. Władze podjęły decyzję o ewakuacji 2 800 osób z co najmniej 28 okolicznych wiosek. Jak poinformował rzecznik agencji ds. łagodzenia skutków katastrof, jak dotąd nie ma informacji o ofiarach i poszkodowanych.

Ministerstwo transportu Indonezji poinformowało, że po wybuchu wulkanu wydano ostrzeżenie dla lotnictwa. Zamknięto też lokalne lotnisko, ponieważ spadł na nie popiół, podobnie jak na wiele innych obszarów wyspy.

Zobacz: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone [Wideo]

Góra Ili Lewotolok wybucha od października 2017 r. Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych tuż przed erupcją podniosło poziom alarmowy wulkanu do najwyższego w skali.

Wysokość góry wynosi 5 423 m. Jest ona jedną z trzech obecnie wybuchających w Indonezji, obok Merapi na wyspie Jawa i Sinabung na wyspie Sumatra.

Lewotolo jest jednym z ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, które są podatne na wstrząsy sejsmiczne ze względu na położenie na Pacyfiku "Pierścienia Ognia", łuku wulkanów i linii uskoków wokół Oceanu Spokojnego.

Agencja ds. łagodzenia skutków katastrof poradziła okolicznym mieszkańcom, aby pozostali 4 kilometry od krateru i byli świadomi niebezpieczeństwa lawy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)