Wybuch wulkanu w Indonezji. Ewakuowano blisko 3 tys. osób [Zobacz wideo]

Wybuch wulkanu w Indonezji. Ewakuowano blisko 3 tys. osób [Zobacz wideo]

Wybuch wulkanu w Indonezji. Ewakuowano 2 800 osób
Wybuch wulkanu w Indonezji. Ewakuowano 2 800 osób
Źródło zdjęć: © YouTube
30.11.2020 08:18, aktualizacja: 02.03.2022 15:57

Wybuch wulkanu Lewotolo, znajdującego się na jednej z indonezyjskich wysp, wywołał panikę wśród mieszkańców. Władze podjęły decyzję o ewakuacji prawie 3 tysięcy osób z 28 okolicznych wiosek. Jak dotąd nie ma informacji o ofiarach i poszkodowanych.

Do wybuchu wulkanu znajdującego się w północno-środkowej części wyspy Lembata na obszarze Małych Wysp Sundajskich Wschodnich w Indonezji, doszło w niedzielę ok. 9:45 czasu lokalnego. Lewotolo wyrzucił w niebo strumień popiołu na wysokość czterech kilometrów.

Erupcja wywołała panikę wśród mieszkańców. Władze podjęły decyzję o ewakuacji 2 800 osób z co najmniej 28 okolicznych wiosek. Jak poinformował rzecznik agencji ds. łagodzenia skutków katastrof, jak dotąd nie ma informacji o ofiarach i poszkodowanych.

Ministerstwo transportu Indonezji poinformowało, że po wybuchu wulkanu wydano ostrzeżenie dla lotnictwa. Zamknięto też lokalne lotnisko, ponieważ spadł na nie popiół, podobnie jak na wiele innych obszarów wyspy.

Góra Ili Lewotolok wybucha od października 2017 r. Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych tuż przed erupcją podniosło poziom alarmowy wulkanu do najwyższego w skali.

Wysokość góry wynosi 5 423 m. Jest ona jedną z trzech obecnie wybuchających w Indonezji, obok Merapi na wyspie Jawa i Sinabung na wyspie Sumatra.

Lewotolo jest jednym z ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, które są podatne na wstrząsy sejsmiczne ze względu na położenie na Pacyfiku "Pierścienia Ognia", łuku wulkanów i linii uskoków wokół Oceanu Spokojnego.

Agencja ds. łagodzenia skutków katastrof poradziła okolicznym mieszkańcom, aby pozostali 4 kilometry od krateru i byli świadomi niebezpieczeństwa lawy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)